Вплив куріння на вагітність | Дитяча лікарня Запоріжжя

Вплив куріння на вагітність

На початку вагітності усі жінки мріють про здорову дитину з добрими розумовими та фізичними здібностями. Але факти показують, що не всі майбутні мами та тати готові змінити стиль життя та відмовитися від шкідливих звичок, щоб чекати народження зовсім здорової дитини.

Ще в 1982 р. на підставі результатів 350 незалежних досліджень, проведених по всій земній кулі, було виявлено незаперечний негативний вплив куріння на вагітність та здоров’я новонароджених дітей. Ця тема постійно бентежить лікарів по всьому світу, тому що наслідки куріння під час вагітності часто мають незворотний характер.

Вплив куріння на жіночий організм

Нікотин порушує вироблення гормонів, які необхідні для розвитку вагітності та сильно знижує дітородну функцію. У жінки, яка курить, уповільнюється транспортування заплідненої яйцеклітини матковими трубами в матку. Це може призводити до позаматкової вагітності, високого ризику для життя вагітної та великої ймовірності безпліддя надалі. Період вагітності у жінок, що палять, як правило, протікає складніше, ніж у некурців взагалі або у тих жінок, які кинули палити ще до зачаття. Вагітні курці частіше страждають на ранній токсикоз, гестоз, варикозне розширення вен, закрепи, запаморочення. При курінні прискорюється руйнування вітаміну С, що призводить до його дефіциту, порушення обміну речовин та засвоєння білка, погіршення імунітету, частих депресій.

Ризик перерваної вагітності під впливом куріння

В процесі досліджень науковці з’ясували, що частка невдалих наслідків вагітності серед жінок, що палять, є суттєво вищою. Ризик спонтанного аборту у жінок, що палять під час вагітності, виявляється на 30-70% вищим, ніж у некурців. У жінок, що палять, викидні бувають у 22,5-41% випадків, у некурців – всього в 7,4%. Ризик розвитку симптому раптової смерті новонародженого у курців підвищено на 52%.

Шкідливість куріння під час вагітності для розвитку дитини

Дослідження на тему згубного впливу куріння на течію вагітності та здоров’я плоду проводяться вже понад шістдесят років. За цей час у медичних колах склалася чітка картина шкідливих впливів нікотину на течію вагітності:

  • отримання новонародженим залежності від нікотину
  • прискорення серцебиття немовляти в утробі
  • скорочення потрапляння кисню з материнської крові до плоду
  • звуження периферичних судин під впливом нікотину
  • порушення кровообігу між матір’ю і дитиною на 20-30 хвилин після кожної цигарки
  • порушення складу крові внаслідок накопичення вуглекислоти в організмі
  • недостатня вага малюка при народженні внаслідок порушення обміну речовин
  • недоотримання харчування дитини в утробі через зниження гемоглобіну в крові
  • недорозвиток мозку плоду, скорочення нормальної кількості його клітин
  • порушення функції печінки через напружене виведення токсинів з крові, перенапруга судин цього органу і його проток, що викликає болісний гастрит

Враховуючи вплив куріння на вагітність, слід зазначити, що єдиним способом уникнути негативних наслідків можна лише повністю відмовившись від шкідливої ​​звички. У випадку, якщо вагітність планується батьками, відмова від куріння має бути здійснена задовго до зачаття, і тривати мінімум до закінчення годування груддю.