
Клишоногість у дітей
Дитяча клишоногість – це вроджена патологія кісток і м’яких тканин стоп немовляти, яка розвивається внутрішньоутробно. Клишоногість можна виявити по УЗД майбутньої мами на терміні 8-12 тижнів вагітності. Вроджена клишоногість успішно лікується відразу після народження, інакше може призвести до інвалідності.
Причини клишоногості
Існують різні несприятливі фактори, які можуть стати причиною розвитку клишоногості у дитини, найбільш поширені такі:
- деякі інфекції
- пухлини матки
- згубні уподобання матері – куріння, вживання алкоголю та наркотиків
- тиск (механічний) пуповини або плодового мішка на стопу
- мала кількість навколоплідних вод, при якому матка тисне на ніжки плода
- вроджена патологія спинного мозку чи периферичних нервів
- безконтрольне вживання медикаментів у високих дозах
- вплив несприятливих факторів на організм матері в першому триместрі, коли йде закладка нижніх кінцівок
Плід найбільш вразливий у першому триместрі. Перенесені у цей період пошкодження згодом виправити вкрай складно. Особливо важка ситуація створюється, якщо поєднуються генетичні проблеми із зовнішніми факторами-агресорами.
Симптоми клишоногості
Як правило, патологію видно ще при народженні: підігнута стопа розгорнута підошвою всередину і догори, рухи в гомілковостопному суглобі обмежені. Якщо дитина вже ходить, то спирається лише на зовнішній край стопи. Малюк переступає через ногу, на яку спирається. Хода виходить, що розгойдується, нерівна. Без лікування деформація кісток посилюється, у дрібних суглобах стопи виникають підвивихи. Грубішає зовнішній край шкіри стопи. М’язи гомілки, які беруть участь у процесі ходьби, поступово слабшають і атрофуються. Відтак порушується функція колінних суглобів, тазового зчленування. Чим пізніше розпочато лікування, тим порушення важче та гірше коригуються.
Основні ознаки клишоногості у дітей:
- відзначається хода, що перевалюється
- у гомілковостопному суглобі видно підошовне згинання
- підошва повернута всередину, зовнішній край висить
- передній відділ стопи наведений усередину
- м’язи гомілки розвинені погано, у дітей старшого віку атрофовані
- при односторонній поразці одна нога коротша за іншу на кілька сантиметрів
Діти при ходьбі або стоянні швидко втомлюються, натирають шкіру, скаржаться на болі, що тягнуть, в нозі.
Лікування клишоногості
Метод лікування клишоногості у дітей вибирає дитячий травматолог-ортопед, орієнтуючись на стан ніг і стоп, зокрема, і загальну клінічну ситуацію. У переважній кількості випадків достатньо консервативної дії, щоб виправити становище. Найактивніше лікування проводиться з перших днів життя, поки закостеніння неповне і є можливість без особливих труднощів привести стопу в фізіологічно правильне положення.
Призначається комбінація, що складається з наступних методів:
- масаж стоп
- фізіотерапія – хвойні ванни, парафін
- м’яка фіксація у фізіологічному положенні бинтами із фланелі
- після виведення у правильне положення – тутор, відріз чи поетапна гіпсова іммобілізація
- після гіпсування – носіння особливого антиварусного високого ортопедичного взуття (брейси)
- лікувальна гімнастика для максимального збільшення рухливості гомілкостопу та профілактики м’язової атрофії
Правильно підібране консервативне лікування допомагає як виправити наявну клишоногість у дитини, так і запобігти її повторному виникненню.
Метод Понсеті
Метод Понсеті – це терапія, яка коригує позицію ноги повільно і м’яко, завдяки чому нога дитини добре функціонує без болю і знаходиться у фізіологічному положенні. Це консервативний та маніпулятивний метод, який використовується у всьому світі для корекції клишоногості. Цей метод став золотим стандартом у лікуванні клишоногості в порівнянні з іншими втручаннями. Терапію можна починати через 7–10 днів після народження. Ідеальний час для початку терапії – 2 тижні після народження.
Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня надає все необхідне для діагностики і лікування клишоногості. Діти Запоріжжя, та Запорізької області мають змогу звертатися до кваліфікованих дитячих ортопедів, що працюють у закладі.