
День поширення інформації про аутизм
2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про аутизм (World Autism Awareness Day). Мета заходу – підвищення обізнаності розуміння та прийняття людей з аутизмом. Залучення до соціальної адаптації та підвищення рівня життя аутистів, усіх небайдужих.
Аутизм що це?
Аутизм – це порушення розвитку, неврологічне за своєю природою, яке впливає на мислення, сприйняття, увагу, соціальні навички та поведінку людини. Найчастіше захворювання діагностують у малюків віком до 3–4 років, але перші ознаки відхилень у деяких випадках можна помітити вже на першому році життя. Загального лікування патології немає. Фахівці розробляють індивідуальні методи корекції аутизму у дітей, відштовхуючись від стану конкретного пацієнта. Діти з аутизмом тяжко освоюють навички самообслуговування. Яскраво виражена моторна незручність. Порушення сприйняття: проблеми з орієнтуванням у просторі, фрагментарність у усвідомленні оточуючої обстановки, спотворення цілісної картини предметного світу. В останні десятиліття кількість дітей із розладом аутичного спектру (РАС) суттєво збільшилася. Лікарі, які працюють з такими дітьми, впевнені, що причиною різкого приросту виявлених випадків стала зміна критеріїв обстеження, розвиток діагностичних методик та ретельніше вивчення проблеми.
Як поводитися з дитиною-аутистом?
В результаті спостережень та наукових досліджень розроблено загальні правила поведінки щодо дітей з такою особливістю:
- Поводьтеся тихіше. Діти з аутизмом не здатні зчитувати емоції з голосу. Вони реагують на будь-яку різку зміну тону. Підвищення чи зниження голосу сприймають як привід для занепокоєння.
- Не сваріться у присутності дитини з аутизмом. Спілкуючись, використовуйте дружні інтонації у голосі, вони сприймаються дітьми як позитивний чинник.
- Звертайтеся на ім’я, щоб показати, кому призначено ваше мовлення. Можете додатково торкнутися плеча, щоб допомогти малюку сфокусуватися на вас. Але не перестарайтеся: такі діти дуже ревно ставляться до особистого простору. Навіть торкання добре знайомих людей може бути для них неприйнятним.
- Орієнтуйтеся на інтереси дитини, щоб розповісти про щось нове, дати додаткову інформацію про світ. Тоді вона зацікавиться та запам’ятає розказане з більшою ймовірністю.
Дітям та дорослим необхідно розповідати, як познайомитися, почати спілкуватися та подружитися з дитиною-аутистом. Ці люди не є небезпечними для суспільства. І аутизм ніяк не пов’язаний із розумовою відсталістю. Навпаки, такі люди талановиті у певній галузі, схильні до щирих позитивних емоцій, відкриті.