Електронний рецепт

З квітня 2023 року в Україні реалізація всіх рецептурних медичних препаратів здійснюється за електронним рецептом. Електронний рецепт пошириться на всі готові ліки, що містяться у Державному реєстрі лікарських засобів, та підлягають відпуску за рецептом лікаря.

“Е-рецепт” що це?

Е-рецепт – це електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб. Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані лікарські засоби, що містяться в Державному реєстрі лікарських засобів та підлягають відпуску за рецептом. В Україні е-рецепт запроваджений Міністерством охорони здоров’я в рамках програми “Електронна медицина”. Виписати е-рецепт може лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки чи лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір із НСЗУ. Такий е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Однак пацієнт має бути обов’язково зареєстрований у ЕСОЗ. Паралельно лікарі можуть виписувати паперові рецепти, в разі, якщо це зручніше пацієнту. Завдяки е-рецептам МОЗ отримає точні дані про призначення рецептурних ліків в Україні та зможе використовувати цю інформацію для підвищення якості медичної допомоги.

“Доступні ліки” що це?

Доступні ліки – це програма, яка була запроваджена в Україні у 2017 році. Яка забезпечує безкоштовний доступ до деяких медичних препаратів для населення, яке потребує їх. З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров’я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки”. Основою програми є пряме відшкодування аптекам вартості відпущених пацієнтам ліків за рецептом. Ліки з е-рецепту можна отримати в будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ. Програма “Доступні ліки” дозволяє зменшити фінансові витрати пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Ризики при прийомі ліків

Будь-які ліки – це ризик побічних ефектів, особливо якщо приймати їх самовільно. Деякі препарати викликають залежність чи загрожують зловживанням. Деякі складно приймати самостійно, наприклад, ін’єкції. Значна кількість ліків потребує ретельного моніторингу стану пацієнта чи навіть зміни плану лікування. Тому для здоров’я та життя пацієнтів критично важливе лікарське спостереження. Тільки медичний фахівець може підібрати коректну діючу речовину, тривалість лікування, режим, ефективне та безпечне дозування, визначати сумісність препаратів, запобігати можливим негативним наслідкам. Лікар орієнтується на діагноз, супутні захворювання, вік та стать пацієнта, наявність алергії або іншої реакції на лікарські засоби, спосіб життя тощо. У той же час, нехтуючи кваліфікованою медичною допомогою, пацієнт може не розпізнати справжню проблему. Яка згодом може призвести до затягування хвороби, погіршення стану та навіть передчасної смерті.