26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням

День боротьби з ожирінням

26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням.

Всесвітня організація охорони здоров’я називає ожиріння новою неінфекційною епідемією нашого часу, яка представляє загрозу для здоров’я людей. Особливо турбує те, що за останні два десятиріччя кількість дітей з надмірною масою тіла зросла у 2–3 рази. Тому хочемо звернути вашу увагу на цю проблему. У більшості дітей ожиріння виникає в результаті неправильного харчування і зниження фізичної активності дітей і діагностується як хронічне захворювання, що проявляється надлишковим накопиченням жирової тканини.

Cимптоми ожиріння

Основний симптом ожиріння — це значне підвищення маси тіла за рахунок жирової тканини. Також запідозрити ожиріння аліментарного (харчового) ґенезу можна побачивши у дитини такі симптоми: надмірне потовиділення, задишка під час фізичного навантаження, підвищення тиску, головний біль, підвищений апетит. Ожиріння може бути симптомом іншого захворювання, клінічні прояви якого дуже варіабельні та залежать від типу патології. Додатково можуть зустрічатися такі симптоми: неврологічні симптоми (енурез, судоми, порушення слуху, затримка розумового розвитку), порушення терморегуляції, артеріальна гіпертензія, сонливість, порушення статевого дозрівання, поява розтяжок на шкірі, затримку психічного розвитку дитини, відставання у рості.

Для того щоб встановити показник норми маси тіла дитини, є певні стандартні показники для всіх вікових груп дітей – ІМТ (індекс маси тіла), які можна знайти на офіційному сайті ВООЗ. Вимірявши вагу та зростання дитини можна самостійно дізнатися ІМТ і зі збільшенням цього показника краще проконсультуватися у свого сімейного лікаря.

Наслідки ожиріння

Зайві кілограми працюють, як бомба уповільненої дії. Ожиріння у дітей має виражену тенденцію до прогресування. Більше ніж у половини випадків, надмірна маса тіла у дитини в майбутньому трансформується у тяжкі соматичні захворювання: цукровий діабет 2-го типу, артеріальну гіпертензію, атеросклероз, неалкогольну хворобу печінки, панкреатит, жовчнокам’яна хвороба, ішемічна хвороба серця, синдром апное (затримка дихання під час сну), деформація скелета (в результаті надмірного навантаження на опорно–руховий апарат), остеохондроз, психологічні розлади, у майбутньому – порушення репродуктивної функції у хлопчиків та дівчат, безпліддя у дівчат. Також можуть виникнути проблеми з органами дихання — це задишка навіть при незначних навантаженнях, часті пневмонії, бронхіти.

Надмірна вага є небезпечним станом і може призводити до серйозних проблем зі здоров’ям! Тож батькам обов’язково необхідно бути уважними до своїх дітей і помітивши у вашої дитини симптоми ожиріння чи надмірної ваги варто звернутися до лікаря. Пам’ятайте! Дитина потребує підтримки, яку можуть дати їй тільки батьки. Відповіді на всі Ваші запитання ви можете отримати у педіатра, який у разі необхідності призначить консультацію дитячого ендокринолога.