Тонзиліт | Дитяча лікарня Запоріжжя

Тонзиліт у дітей

Тонзиліт – це інфекційне захворювання, що вражає піднебінні мигдалики (гланди). Вони є скупченням лімфоїдної тканини, що виконує захисну функцію. У дітей мигдалики розвинені мало, тому у новонароджених рідко діагностується хвороба. Але до 5-7 років лімфоїдна тканина розростається, і діти можуть заразитися тонзилітом.

Симптоми тонзиліту

Важливо вчасно помітити проблему, щоб уникнути ускладнення хвороби. Для цього треба приділяти увагу симптомам, що проявляються у перші дві доби хвороби:

  • головний біль
  • млявість і слабкість дитини
  • неприємний запах із рота
  • дитина скаржиться на сильний біль у горлі, коли ковтає та позіхає
  • спостерігається збільшення лімфатичних вузлів нижче вуха
  • дитина починає погано їсти і втрачати апетит, скаржиться на нудоту
  • висока температура утримується кілька днів (до 39 ° С), дитину знобить і лихоманить

Якщо у дитини хронічний тонзиліт, потрібно бути особливо уважним. Поза загостренням хронічний тонзиліт супроводжується підвищеною стомлюваністю, дискомфортом у горлі, сухістю та пирхотою у горлі. Декілька разів на рік може спостерігатися загострення хвороби. Його ознаки часто схожі з гострою формою тонзиліту.

Лікування тонзиліту

Лікування тонзиліту у дітей має відбуватися під постійним наглядом лікаря. Краще не займатися самолікуванням, оскільки це може призвести до ускладнень. Під час хвороби дитині потрібно дотримуватися постільного режиму та пити багато рідини. В обов’язковому порядку призначають дієту, що щадить, а також дотримання правил гігієни порожнини рота. Для полегшення болю часто роблять полоскання трав’яними настоями. Часто лікування включають спреї з протизапальним і знеболюючим компонентом або полоскання. Місцева терапія також включає розсмоктування таблеток, таких як фарингосепт, які мають протимікробні властивості. Якщо говорити про лікування хронічного тонзиліту у дитини, то важливо пам’ятати, що лікування потрібно проводити як у “спокійний” період, так і під час загострення. Якщо виникає гострий тонзиліт, лікування у дітей зазвичай відбувається так: зменшити біль допомагає полоскання настоями із трав, але усунути проблему в такий спосіб не можна, оскільки полегшуються лише симптоми; щоб покращити стан мигдаликів використовують протизапальні спреї або таблетки для розсмоктування.

Іноді лікар радить провести чистку гланд – промивання їх від гнійних пробок. Таку процедуру призначають пацієнту з частими загостреннями хронічного тонзиліту, який відчуває постійні болі в горлі та лімфатичних вузлах у ділянці шиї. Найчастіше промивання лакун мигдалин – єдиний спосіб врятувати гланди і уникнути тонзилектомії (операції з видалення гланд). Процедуру слід проводити поза періодом гострих запалень (ангін).

Профілактика тонзиліту

Щоб запобігти частому загостренню тонзиліту у дитини потрібно регулярно зміцнювати імунну систему. Восени та весною, для профілактики приймати вітамін С і полоскати горло настоями календули, ромашки або шавлії. Крім того, дитині важливо багато часу проводити на свіжому повітрі, провітрювати та зволожувати повітря у кімнаті.

У разі виникнення симптомів тонзиліту у дітей Запоріжжя, та Запорізької області, кваліфікована медична допомога надається у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні, у спеціалізованому ЛОР-відділенні. В клініці застосовуються сучасні методи діагностики та лікування, що відповідають найвищим стандартам. Двері закладу завжди відкриті для маленьких пацієнтів у разі виникнення проблем зі здоров’ям.