Глаукома | Дитяча лікарня Запоріжжя

Глаукома у дітей

Глаукома – це захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску, що викликає атрофію зорового нерва.

Уроджена глаукома у дітей перебуває у списку важких офтальмологічних патологій. Її доля становить близько 10% від загальної кількості. Існують різні методи консервативного та оперативного лікування даного захворювання. Проте вплинути чи запобігти розвитку глаукоми не вдається. Анатомічна причина вродженої глаукоми – аномалія розвитку дренажної системи очного яблука, що регулює відтік внутрішньоочної рідини. Відтік рідини утрудняється або повністю блокується, що спричиняє підвищення внутрішньоочного тиску. Підвищення внутрішньоочного тиску, зумовлене віковими особливостями, призводить до змін в очному яблуку та його збільшення внаслідок розтягування рогівки та склери.

Симптоми глаукоми

  • світлобоязнь
  • сльозотеча
  • зниження зорових функцій
  • збільшення очного яблука
  • підвищення внутрішньоочного тиску
  • збільшення діаметра рогівки
  • помутніння, набряк рогівки
  • поглиблення передньої камери ока
  • патологічні зміни у диску зорового нерва (дистрофія, набряк)
  • розширення зіниці та уповільнення реакції на світло

Прояв симптомів та його інтенсивність залежить від форми і стадії захворювання. Склоподібне тіло на початкових стадіях розвитку захворювання прозоре, на наступних стадіях спостерігаються поодинокі плаваючі помутніння, на пізніших стадіях – дифузні помутніння, деструктивні зміни, крововиливи. Внаслідок порушення кровообігу диск зорового нерва зазнає дистрофічних змін, розвивається атрофія зорового нерва, що веде до незворотної сліпоти.

Діагностика глаукоми

Комплекс обстежень включає: клінічний огляд, кератометрію, біомікроскопію, гоніоскопію та гоніоскопію з коренеокомпресією, офтальмоскопію, тонометрію, тонографію, дослідження зорових функцій. Для діагностики глаукоми та оцінки результативності лікування використовується також ультразвукова біометрія. Дітям до трьох років можливе проведення досліджень під медикаментозним сном. Вроджена глаукома – діагноз, який ставиться мікропедіатром ще в пологовому будинку. Великі, виразні очі новонародженого, помутніння та збільшення діаметра рогівки є діагностичними “знаками” і вимагають ретельного офтальмологічного обстеження вже на перших тижнях життя. Найчастіше захворювання вражає обидва ока. Якщо діагноз не встановлено при народженні, у 80% випадках він ставиться на першому році життя. Тому важливо не лише своєчасно відвідувати педіатра, а й дитячого офтальмолога. Перший візит має відбутися протягом перших трьох місяців життя дитини.

Лікування глаукоми

Єдино можливий та дієвий метод – хірургічне лікування. Консервативна терапія застосовується як супутній метод під час підготовки до операції та після її проведення. Вікових протипоказань до проведення хірургічного втручання немає. Ефективність операції безпосередньо залежить від своєчасності звернення до фахівця, а також від тяжкості захворювання, тривалості клінічних проявів та віку дитини. На сьогодні існують різні хірургічні методи лікування глаукоми, вибір у кожному випадку індивідуальний. Залежно від віку проводяться гоніотомія та гомеопунктура, трабекулотомія та синустрабекулоектомія, можуть ставитися дренажні системи, використовуватися лазерні технології – циклофотокоагуляція та циклопріопексія. Якщо за допомогою хірургічного лікування та підтримуючої консервативної терапії не вдалося стабілізувати внутрішньоочний тиск або через деякий час після операції спостерігається підвищення офтальмотонусу, потрібне повторне втручання. У дітей молодшого віку захворювання швидко прогресує, тому своєчасне проведення повторної операції для них має особливе значення.

Офтальмологічне відділення Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні, є структурним підрозділом де надається стаціонарна медична допомога дітям Запоріжжя та Запорізької області з вадами та захворюваннями зору.