
Епілепсія у дітей
Епілепсія – це хронічне, тривало поточне захворювання, що викликається різними ураженнями центральної нервової системи та виявляється в нападоподібних станах, а згодом і характерних змінах особистості. Причини розвитку епілепсії не встановлено остаточно. Більше 3/4 всіх хворих належать до вікової групи до 18 років.
Причини епілепсії
- спадкові фактори
- травма мозку
- менінгіти та енцефаліти
- порушення розвитку мозку, зумовлені генетичними захворюваннями, інфекціями, дією шкідливих речовин на організм вагітної матері, захворюванням її внутрішніх органів
Симптоми епілепсії
Класичний епілептичний припадок розвивається раптово та найчастіше без видимих причин. У його перебігу заведено виділяти низку послідовних стадій:
- Провісники: головний біль, почуття незручності, незадоволеності власним станом, дратівливість, зниження настрою, зниження працездатності.
- Аура. Може виявлятися як галюцинація. У цьому випадку дитина може бачити різні картини, які найчастіше мають жахливий характер. Крім різних видимих образів, можуть виникати і слухові обмани, можуть відчуватися неприємні запахи.
- Тонічна фаза нападу. Несподівано дитина знепритомніє, всі м’язи сильно напружені, але при цьому судом ще не виникає. Малюк різко падає на підлогу, майже завжди прикушує собі язика. Під час падіння видається дуже характерний крик, який виникає при здавленні грудної клітини дихальною мускулатурою внаслідок її тонічного напруження. Хворий перестає дихати, шкіра спочатку блідне, а потім набуває синюшного відтінку. Відбувається мимовільне сечовипускання та дефекація. Реакція зіниць на світ зовсім відсутня. Ця фаза триває трохи більше однієї хвилини, оскільки за більш тривалого перебігу може настати смертельний результат від зупинки дихання.
- Клонічна фаза. Характеризується розвитком класичного судомного нападу. Дихання повністю відновлюється. З рота хворого виділяється піна з домішками невеликої кількості крові. Фаза триває 2-3 хв.
- Після поступового стихання судом дитина занурюється в коматозний стан, який, своєю чергою, потім перетворюється на глибокий сон. Після пробудження хворий втрачає спогади про всі події, що відбувалися під час нападу. Надалі зберігаються деякі порушення орієнтації у просторі, деяке порушення мови
Діагностика епілепсії
При діагностиці епілепсії найбільш цінним та інформативним методом є електроенцефалографія (ЕЕГ). За її допомогою можна виявити не тільки сам факт наявності патологічних змін у головному мозку, але і досить точно встановити розміри та місце розташування центру ураження. Важливою позитивною якістю ЕЕГ є можливість відрізнити справжню епілепсію від інших подібних нападів, з епілепсією не пов’язаних.
Лікування епілепсії
Для лікування епілепсії широко застосовують протисудомні препарати. Їх призначають у малих дозах, поступово доводячи до концентрації, достатньої для припинення нападів. Препарат скасовують у разі, коли напади не повторюються понад 4 роки при нормальних показниках ЕЕГ. Іноді ліки доводиться приймати довічно, поєднувати два та більше препаратів, проте це виправдовується суттєвим підвищенням якості життя хворого. Якщо було виявлено, що причиною судомних нападів є новоутворення у мозку, проводиться хірургічне лікування.
Профілактика епілепсії
Проводити ранню діагностику, моніторинг стану матері під час вагітності. Спостерігати за дитиною, яка народилася в сім’ї, яка має спадкові фактори. Уникати вживання міцної кави та чаю, переїдання, переохолодження та перегрівання, перебування на великій висоті, а також інших несприятливих впливів зовнішнього середовища. А також дотримуватись молочно-рослинної дієти, здійснювати легкі фізичні вправи, тривале перебування на повітрі, дотримуватися режиму фізичної активності та відпочинку.
Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня надає все необхідне для діагностики і лікування цього небезпечного захворювання. Мешканці Запоріжжя, та Запорізької області можуть звертатися до до центру медико-соціальної реабілітації лікарні.