Дитячий онколог Запоріжжя

Дитячий онколог

Онкологія – це розділ медицини, що займається вивченням та лікуванням доброякісних та злоякісних новоутворень. Онколог – це фахівець, який діагностує та лікує доброякісні та злоякісні пухлини. А дитячий лікар-онколог – це мультипедіатр, тому що він не тільки займається діагностикою та лікуванням новоутворень у дітей, але й вирішує питання з лікуванням супутніх захворювань, що виникають у дитини.

Симптоми онкологічних захворювань

Дитяча онкологія на перших стадіях, на жаль, немає специфічних ознак. Однак, починаючи з перших місяців життя дитини на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати такі зміни:

  • тривала лихоманка, що не є наслідком інфекційної патології
  • аномальні кровотечі, невмотивована поява “синців”
  • наявність пухлинного новоутворення що фіксується за допомогою пальпації
  • новоутворення на шкірі, що збільшуються в розмірах
  • зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена стомлюваність та слабкість дитини
  • біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітці, кістках, суглобах, животі
  • поява збільшених лімфатичних вузлів або будь-яких інших ущільнень на тілі дитини
  • неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мови, затримка психофізичного розвитку

Діагностика онкологічних захворювань

Складність діагностики онкології у дітей полягає у тому, що у багатьох випадках суб’єктивне самопочуття дитини може залишатися задовільним навіть у пізніх стадіях захворювання. Часто пухлини виявляються випадково при профілактичному обстеженні. За підозри на онкологічне захворювання педіатр направляє дитину на проведення додаткових аналізів та досліджень.

Лікування онкологічних захворювань

Лікуванням злоякісних пухлин у дітей займаються лікар-онколог та онкогематологи. Лікування злоякісних пухлин проводиться у спеціалізованих онкологічних (онкогематологічних) відділеннях великих дитячих лікарень та спеціалізованих НДІ. Після виписки зі стаціонару дитина спостерігається у онколога в дитячому відділенні онкологічних диспансерів. Для лікування раку кровотворних органів дитячі онкогематологи використовують консервативну терапію – хіміотерапію та променеву терапію. При лікуванні інших видів раку у дітей (так звані солідні пухлини), крім того, використовується хірургічний метод.
Сучасне лікування проводиться за міжнародними програмами – протоколами лікування, розробленими для кожного захворювання. Відступ від протоколу веде до погіршення результатів лікування. Можливість повного лікування забезпечує висока чутливість пухлин пацієнтів дитячого віку до цитостатичних агентів. Після основного курсу лікування пацієнти потребують тривалої підтримуючої терапії та реабілітації. У цей момент відповідальність за стан дитини та догляд за нею цілком лягає на плечі батьків. Від скрупульозності виконання всіх рекомендацій лікаря багато в чому залежить результати лікування.
Необхідність застосування безлічі дорогих препаратів і методів лікування перетворила дитячу онкологію на область педіатрії, що найбільш інвестується. Щороку на рахунки дитячих онкологічних центрів та благодійних фондів сотні людей перераховують кошти. Крім того, пацієнти, які отримують хіміотерапію, потребують регулярних трансфузій препаратів крові. Саме тому засоби масової інформації рясніють нотатками про безоплатне донорство. На щастя, сотні людей щодня здають кров та допомагають лікарям у лікуванні маленьких пацієнтів.

Спеціалізована медична допомога дітям Запоріжжя та Запорізької області з онкопатологією проводиться у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні у гематологічному відділенні та відділенні загальної хірургії, де функціонують онкологічні ліжка.