Дитячий імунолог Запоріжжя

Дитячий імунолог

Дитячий імунолог – спеціаліст з діагностики та лікування захворювань імунної системи у дітей. Імунологія – наука, що вивчає захисні сили організму та їхню реакцію на чужорідні речовини інфекційної та неінфекційної природи.

Імунні захворювання – це ціла категорія патологій, у яких відбуваються порушення у роботі імунної системи людини. За них спостерігаються виражені зміни у дії ефективних механізмів імунітету, через що стан здоров’я погіршується. При надмірній активності імунітету розвиваються алергії, інколи ж і аутоімунні патології, у яких з’являються хибні реакції імунітету проти клітин власного організму. Якщо імунітет недостатньо активний, то виникають імунодефіцитні стани. Головними компонентами захисної системи організму є тимус, селезінка, кістковий мозок, лімфоїдна тканина слизових та лімфатичні вузли. Лікування імунних хвороб займаються різні фахівці. Залежно від того, яке порушення має місце, терапія може проводитися алергологом, імунологом або фахівцями вузьких профілів, які залучаються при аутоімунних порушеннях, що зачіпають тканини та органи.

Симптоми порушення імунної системи

Найпростіша та головна ознака того, що у дитини є негаразди з імунною системою, є те, що дитина часто хворіє. У разі, якщо дитина хворіє на ГРВІ понад 5-6 раз на рік, необхідно звернути на це увагу лікаря.
Крім того, симптомами порушення імунної системи у дітей можуть бути:

  • погане загоєння ран
  • нездорове волосся та нігті
  • нездоровий колір обличчя та шкірних покривів
  • швидка стомлюваність, слабкість
  • поява гнійничків, лущень, висипань тощо. на шкірі

Коли треба звертатися до лікаря імунолога?

Захворювання імунної системи нерідко не мають яскраво виражених симптомів. Тому направлення на прийом до імунолога, як правило, дає терапевт або інший фахівець. Дитячий імунолог проводить прийом за звичайною процедурою. Лікар опитує пацієнта щодо скарг, збирає анамнез хвороби, призначає аналізи у разі потреби. За результатами огляду лікар складає індивідуальний план лікування.

Діагностика порушень імунної системи

З метою виявлення порушень імунної системи проводиться лабораторна та інструментальна діагностика. Аналізи крові покажуть, якщо є дефіцит білків, запальний процес, специфічна інфекція. Для оцінки стану імунної системи проводять імунограму (дослідження венозної крові). За допомогою спеціальних тестів виявляють яка форма імунодефіциту у дитини – клітинна, системи комплементу, фагоцитозу, комбінована. Проблеми часто можна виявити ще до пологів, якщо провести пренатальну діагностику – аналіз крові жінки, дослідження амніотичної рідини (навколоплідні води), клітин плаценти. Такі методи рекомендовані, якщо в сім’ї вже є випадки первинного імунодефіциту. Це дозволяє зрозуміти, чи є причиною генетика.

Лікування імунної системи

Лікування будь-якої форми імунодефіциту має на увазі комплексний підхід. Лікар-імунолог розробляє його індивідуально з урахуванням особливостей дитини, форми та тяжкості патології, супутніх порушень та інших факторів. У разі вторинного імунодефіциту зазвичай достатньо консервативного лікування. Усувають фактори ризику та хронічні інфекції з млявою течією. Як наслідок робота імунної системи нормалізується. Для лікування первинного імунодефіциту також вдаються до консервативних методів. Підхід має бути комплексним, включаючи корекцію способу життя.

Лікуванням хвороб імунної системи у дітей Запоріжжя та Запорізької області займаються фахівці Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні. Заклад має все необхідне обладнання для кваліфікованого вирішення проблем на найвищому сучасному рівні.