9 вересня – Міжнародний день профілактики фетального алкогольного синдрому

День поінформованості ФАС

9 вересня – Міжнародний день профілактики фетального алкогольного синдрому. Перший День алкогольного синдрому плоду відзначали 09.09.1999 р. Цей день був обраний таким чином, щоб у дев’ятий день дев’ятого місяця року світ пам’ятав, що протягом дев’яти місяців вагітності жінка повинна утримуватися від алкоголю.

Що таке фетальний алкогольний синдром (ФАС)?

Існують три типи фетального алкогольного синдрому плода: із підтвердженим вживанням алкоголю матір’ю, без підтвердженого вживання алкоголю матір’ю (це, як правило, жінки, які не стоять на обліку), частковий ФАС із підтвердженим вживанням алкоголю матір’ю (коли відсутні специфічні зміни на обличчі, але є інші ознаки, наприклад, мала вага тіла, нейросенсорні порушення). Слід зауважити, що не всі діти, матері яких вживали алкоголь під час вагітності, матимуть фетальний алкогольний синдром. Здебільшого він діагностується у 40% таких дітей. Діагноз встановлюється лікарем при народженні або педіатром та генетиком у більш дорослому віці.

Коли він виникає алкогольний синдром?

Фетальний алкогольний синдром (ФАС) виникає, коли плід зазнає впливу алкоголю, знаходячись в утробі у матері, тобто ще до народження. Цей термін охоплює увесь діапазон можливих наслідків впливу алкоголю у пренатальному періоді. Якщо вагітна жінка вживає спиртні напої, алкогольний синдром плоду є найбільш вірогідним шляхом розвитку подій. Шкідливі речовини, які входять у склад напоїв, проникають крізь плацентарний бар’єр та потрапляють в амніотичну рідину. Плід не в змозі самостійно нейтралізувати отруту, тому вона продовжує негативно впливати на організм дитини.

Ознаки алкогольного синдрому плода?

Симптоми алкогольного синдрому плоду розподілені по трьох групах:
– Зміни у роботі ЦНС, які виражаються аномаліями мозку або різноманітними психічними порушеннями.
– Малий зріст і вага при відсутності інших патологій розвитку. Це стосується як внутрішньоутробного етапу, так і подальшого формування організму. Діти з алкогольним синдромом плоду часто народжуються слабкими та занадто малими.
– Патології будови обличчя й тіла. Це можуть бути як кісткові аномалії, наприклад, недорозвинені щелепи, так і м’язові – занадто вузькі очні щілини. Окрім цього, плід може мати вади серця, статевих органів та інші відхилення.

Життя дітей з ФАС у суспільстві?

Ураження можуть бути дуже різними, поліморфними. Пренатальний вплив алкоголю спричиняє широкий спектр порушень нейророзвитку. Тобто затримка розвитку, візуально-просторові порушення, порушення мови та мовлення, поведінкові розлади та інше. Підлітковий вік може бути особливо важким періодом для молодих хлопців та дівчат з ФАС. Без ранньої діагностики вторинні проблеми продовжуються у підлітковому віці та у подальшому житті. У підлітка з ФАС можуть бути значні труднощі з опануванням шкільних вимог та соціальних навичок тощо.

Як запобігти алкогольному синдрому?

Проблема полягає в тому, що жінки, які вживають алкоголь, часто також вживають інші наркотичні речовини. Наприклад, багато жінок, які випивають, також і палять. Внаслідок паління діти народжуються меншими (тобто мають малу вагу при народженні).Також такі жінки неналежно харчуються, тому плід може розвиватися з затримкою. Але зазвичай спиртні напої вживає не тільки жінка, а й чоловік. Отож, щоб народити здорову дитину краще взагалі не вживати алкоголь, наркотичні речовини та не курити, а найперше – це грамотно планувати вагітність. За три місяці до зачаття жінці та чоловіку необхідно вживати вітаміни (фолієва кислота, вітаміни групи В), повноцінно харчуватися, вести активний спосіб життя та повністю відмовитися від вживання алкоголю, адже за три місяці у чоловіка відбувається оновлення сперматозоїдів, у жінки ж яйцеклітина дається на все життя. Загалом краще зачинати дітей у другій половині жовтня, коли організм жінки та матка насичені поживними речовинами, вітамінами.

Варто усвідомлювати, що навіть “слабеньке” пиво, коктейлі, натуральні вина, шампанське містять алкоголь. Ніякі дивакуваті смаки, навіть продиктовані нібито гормонами, не виправдовують прийом будь-яких спиртовмісних напоїв у такий важливий період життя.

Пам’ятайте, алкогольний синдром плоду – на все життя! Не прирікайте малечу на страждання!