9 вересня – Міжнародний день профілактики фетального алкогольного синдрому (ФАС)

День поінформованості ФАС

9 вересня – Міжнародний день поширення інформації про фетальний алкогольний синдром (ФАС). Перший День алкогольного синдрому плоду відзначали 09.09.1999 р. Цей день був обраний таким чином, щоб у дев’ятий день дев’ятого місяця року світ пам’ятав, що протягом дев’яти місяців вагітності жінка повинна утримуватися від алкоголю.

Фетальний алкогольний синдром (ФАС) що це?

Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – це порушення розвитку нервової системи, що супроводжується довічними когнітивними, емоційними та поведінковими проблемами. Алкоголь – це сильний токсин, від регулярного вживання якого поступово руйнується навіть здоровий організм. Незворотний приклад впливу алкоголю – це фетальний алкогольний синдром плода (ФАС), що розвивається внаслідок вживання спиртного вагітною жінкою. Вчені не виявили кількість алкоголю, яку можна назвати абсолютно безпечною для плоду, що розвивається. І хоча класичні випадки ФАС спричинені регулярним вживанням алкоголю під час вагітності, психічні порушення у майбутньої дитини здатні викликати навіть одноразове вживання спиртного.

Симптоми ФАС

Всі симптоми ФАС можуть виявлятися у дітей у тому чи іншому поєднанні. Але найчастіше присутні порушення інтелекту та емоційної сфери, а також:

  • пороки серця
  • епілепсія
  • знижена маса тіла при народженні та затримка зростання у подальшому житті
  • маленька голова (мікроцефалія) через порушення росту мозку
  • гідроцефалія – підвищений тиск рідини у черепі
  • звуження аорти, що призводить до нестачі кровообігу у всьому організмі
  • порушення розвитку скелета – ненормальне становище та функціонування суглобів, укорочення фаланг та порушення форми кисті
  • обличчя зі зменшеними очними щілинами, коротким носом із запалим переніссям, сплощеними вилицями, довгою і тонкою верхньою губою

Причини ФАС

Єдина причина розвитку ФАС – вживання алкоголю вагітною жінкою. Алкоголь легко проходить через плацентарний бар’єр і потрапляє в організм майбутньої дитини, яка фізіологічно не готова до його переробки. Тому в тілі малюка концентрація спиртного може бути вищою і затримується довше, ніж в організмі матері. Вживання алкоголю під час першого триместру вагітності викликає найбільш серйозні проблеми у розвитку дитини – саме в цей час закладаються її нервова система, скелет та внутрішні органи. У перші тижні вагітності багато жінок не знають про свій стан. Тому дуже важливо відмовитись від спиртного на етапі планування вагітності. У другому та третьому триместрах вагітності розвиток нервової системи дитини продовжується, тому навіть невеликі дози алкоголю можуть серйозно порушити цей процес.

Наслідки алкогольного синдрому

У дітей, які народилися з ФАС, спостерігаються проблеми з поведінкою – непередбачувані коливання настрою, імпульсивність, знижена увага, відсутність самодисципліни, відповідальності, а також труднощі в ухваленні соціальних норм і встановленні міжособистісних стосунків. Також існують труднощі у навчанні – погана пам’ять, проблеми з розумінням сенсу слів, застосування рахунку та числових позначень, невміння вирішувати завдання, відсутність уяви та цікавості. Дітям із ФАС властиво характерне зниження інтелекту. Середній рівень коефіцієнта інтелекту (IQ) у дітей із ФАС становить близько 60 одиниць – це кваліфікується як розумова відсталість. Проблеми, викликані ФАС, ускладнюються в міру дорослішання людини. В майбутньому вони здатні переростати в психічні захворювання, неприємності із законом, нездатність до самостійного життя. Проблеми, викликані фетальним алкогольним синдромом, ускладнюються в міру дорослішання людини. У майбутньому вони здатні переростати в психічні захворювання, неприємності із законом, нездатність до самостійного життя.

Профілактика алкогольного синдрому

Жінкам, які планують вагітність, потрібно заздалегідь припинити вживати спиртне. У разі якщо вагітність не планувалася, краще позбутися шкідливої звички, щойно тест показав дві смужки. А якщо майбутня мама вважає, що має проблеми з алкоголем, варто знайти хорошого спеціаліста-нарколога. Він допоможе подолати залежність від алкоголю.