Сколіоз | Дитяча лікарня Запоріжжя

Сколіоз у дітей

Сколіоз – це не просто порушення постави у дитини. Це важке захворювання хребта, що характеризується зміною функцій статики та динаміки опорно-рухового механізму. Ці зміни призводять до порушення життєдіяльності організму загалом.

На жаль, сколіоз являється досить поширеним захворюванням, він зустрічається майже у 10% дітей віком до 16 років. При цьому у дітей середнього та старшого шкільного віку його поширеність досягає 15-30%. За відсутності медичного втручання прогрес сколіозу спостерігається майже у половини захворілих дітей та підлітків. Деформація хребта неминуче призводить до зміни форми ребер та грудної клітки в цілому. Спостерігається формування реберного пагорбу. Сколіотична деформація призводить до змін у серцево-судинній, дихальній та нервовій системах дитини.

Симптоми сколіозу

Першими ознаками сколіозу, на які потрібно звернути увагу, є:

  • асиметрія плечей та лопаток
  • відчуття скутості у хребті
  • поява неприємних відчуттів та болю в спині
  • відчуття загальної швидкої стомлюваності
  • зниження функціональних можливостей дитячого організму

За появи ознак хвороби у дитини, необхідну звернутись за консультацією до лікаря-ортопеда.

Лікування сколіозу

Сучасне лікування сколіозу проводиться комбінуванням консервативних, (ортопедичних та фізіотерапевтичних) методів, та за допомогою хірургічного втручання. До консервативних методів належать: плавання, лікувальна фізична культура, використання корсетів, супінаторів, лікувальне харчування з підвищеним вмістом кальцію та фосфору, застосування елктрофорезу. Ортопедичне лікування полягає в: розвантаженні хребта, його стабілізації при статичних навантаженнях, корекції, активації функцій недостатньо розвинених м’язів. Хірургічні методи лікування сколіозу, меншою мірою застосовуються для лікування дітей та підлітків. Показання для хірургічного втручання з’являються тільки у занадто серйозних випадках.

Профілактика сколіозу

Сколіоз, безумовно, належить до тих захворювань, які легше запобігти, ніж вилікувати. Тому профілактика являється наріжним каменем у боротьбі з дитячим сколіозом. Починати профілактику потрібно практично від народження. Щоб у малюка сформувався здоровий хребет, необхідно організувати спальне місце. Дитячі матраци повинні бути не надто м’які та водночас не жорсткі, що сприяє збереженню вигинів хребта під час та після сну. Необхідно стежити за поставою, коли дитина робить уроки. Батьки повинні постійно нагадувати школяру про те, як правильно сидіти і про те, наскільки важливе здоров’я хребта. Також необхідно регулярно проходити профілактичні огляди у ортопеда, щоб уникнути серйозних проблем.
Лікувально-профілактичні заходи при порушеннях постави та сколіозах повинні мати комплексний характер і включати організацію загального режиму дня, обладнання робочого місця школяра, фізичне виховання та лікувальну фізкультуру. Ступінь їх ефективності залежить від їхнього систематичного, регулярного проведення в сім’ї, дошкільних закладах і в школі. У режим дня відповідно до віку дитини було б корисним включати оздоровчі елементи у вигляді щоденної ранкової зарядки, прийомів загартовування, максимально можливе (не менше 1,5 години) проведення прогулянок та ігор на свіжому повітрі.

У разі виникнення проблем опорно-рухового апарату у дітей, мешканцям Запоріжжя та Запорізької області варто звернутися до Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні. В клініці застосовуються новітні методи діагностики та лікування, що відповідають всім сучасним стандартам. Медичний колектив складають фахівці високого рівня.