Поради лікаря

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ:ЩО ВАРТО ЗНАТИ

Через війну в Україні тисячі жінок із маленькими дітьми на руках опинилися у вкрай важких умовах. І в мирний час, а під час війни тим паче, можливість грудного вигодовування - величезна перевага, адже це майже завжди доступне джерело харчування та заспокоєння малюка. Зараз надзвичайно важливо продовжити грудне вигодовування немовляти – адже це найкорисніша, найбезпечніша та найзручніша їжа для вашого малюка. Матерям надзвичайно складно дбати про своїх немовлят у непристосованих для цього умовах: за відсутності світла, тепла та проточної води. Неповноцінне та недостатнє харчування, брак сну, постійна втома, стрес, страх та тривога - нові реалії українських жінок. І все це негативно впливає як на їхній психоемоційний стан загалом, так і на можливість годувати свого малюка грудним молоком. Немовлята та діти стають найбільш вразливими під час надзвичайних ситуацій. Збільшення частоти захворювань та смертності немовлят напряму пов’язують із харчуванням дитячими сумішами. Якість питної води, ресурси для належного приготування сумішей, стерилізація пляшечок та сосок можуть суттєво вплинути на здоров’я дитини. В екстрених випадках грудне вигодовування залишається найбезпечнішим, воно є надійним джерелом їжі для дітей мінімумом до 6 місяців.

Грудне вигодовування має безліч переваг над будь-якою найсучаснішою дитячою сумішшю:

- грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини у харчуванні та рідині протягом перших шести місяців життя, воно має достатньо води. Навіть під час дуже спекотної погоди грудне молоко вгамує спрагу вашого малюка;
- протягом перших днів життя молозиво є своєрідною «першою імунізацією», яка захищає малюка від хвороб;
- грудне молоко містить усі необхідні вітаміни та мікроелементи для збалансованого розвитку дитини;
- материнське молоко містить антитіла для захисту дитини від хвороб;
- грудне молоко – їжа, яка завжди з вами та під рукою;
- грудне молоко не зникає через стрес;
- грудне вигодовування найбільш гігієнічно безпечний спосіб годувати дитину, адже не потрібно мити чи кип’ятити посуд, соски;
- грудне молоко не зникає через стрес;
- навіть якщо мати недостатньо харчується, вона може продовжити годувати грудьми;
- фізичний контакт під час годування грудьми заспокоює як дитину, так  маму;
- годувати дитину грудьми можна до 2 років і довше.

ЩО РОБОТИ АБИ НЕ ВТРАТИТИ ЛАКТАЦІЮ В УМОВАХ ВІЙНИ, КОЛИ ЖІНКА НАЛЯКАНА, ВТОМЛЕНА, ТРИВОЖНА?

Якщо Вашому немовляті менше ніж півроку і воно  перебуває на грудному вигодовуванні, не припиняйте годувати грудьми та не починайте давати молочні суміші, якщо ви не робили цього раніше. Зосереджуйтесь на собі та дитині. Головні завдання мами зараз - безпека, спокій та харчування для дитини та неї самої. Якщо жінка не дбатиме про себе, то згодом у неї не буде достатньо сил піклуватися про дитину. 

Не соромтеся попросити: 
- додаткову порцію їжі для себе;
 - безпечніше місце для годування;
 - тепліше та зручніше з можливих місце для відпочинку;
- допомогу з догляду за малюком,  придбання продуктів, приготування їжі тощо.

За першої сприятливої можливості намагайтесь виїхати з дитиною до більш безпечного місця перебування.Усіма силами намагайтеся зберегти лактацію, частіше прикладаючи дитинку до грудей. Не починайте підгодовувати немовля молочними сумішами - це прямий шлях до втрати лактації. Це допустимо лише тоді, коли маля дійсно потребує цього і молока матері недостатньо.Варто розуміти, що перехід на годування/догодовування сумішшю має кілька серйозних негативних факторів. І мова навіть не про формування імунітету чи  заспокійливий  ефект від  годування грудьми. Справа у першу чергу у відсутності елементарних  санітарних умов для штучного вигодовування в умовах війни. У сховищах, де доводиться зараз проводити чимало часу, зазвичай не має можливості підігріти питну або прокип’ятити проточну воду, помити та простерилізувати посуд. А це обов`язкові умови, яких слід дотримуватися, щоб не завдати шкоди здоров’ю малюка. Та навіть якщо зараз це все доступно, невідомо, чи буде так повсякчас. Тому втрата грудного молока через перехід на штучне вигодовування — критична помилка. Дбати про збереження грудного молока дуже важливо. Адже для дитини це не лише харчування, але й захист від інфекційних хвороб, емоційне заспокоєння, яке зараз дуже важливе як для малюка, так і для його мами. Крім того, грудне вигодовування - одна із тих ланок, яка навіть тепер, на війні, дає змогу врятувати та виростити здорових дітей.

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЛАКТАЦІЮ В СКЛАДНИХ УМОВАХ:

- годуйте немовля на вимогу: йому зараз потрібно не лише харчування, але й заспокійливий ефект від смоктання грудей та контакту з мамою.  
- не обмежуйте перебування малюка коло грудей;
- пам’ятайте про три кита грудного вигодовування: ефективне прикладання, регулярні денні та нічні годування;
- не заспокоюйте дитину пустушкою, це може привести до значного зниження лактації;
- не намагайтеся «накопичувати» молоко в грудях за рахунок великих пауз між прикладаннями. Навпаки, пропонуйте грудь якомога частіше, тому що в найбільш спустошених залозах – найшвидша швидкість синтезу молока;
- для покращання дії окситоцинового рефлексу пийте теплі напої, робіть масаж комірцевої зони, плечей, трапецієподібних м’язів;
- для збереження лактації за можливості споживайте достатню кількість білка та овочів, щоб зберегти лактацію.

ЧИМ ДОПОМОГТИ МАМІ З МАЛЕНЬКОЮ ДИТИНОЮ? 
Якщо поруч із вами мешкає жінка, яка наразі залишається сама з дитиною, запропонуйте їй допомогу з доставлення продуктів, питної води, памперсів та інших необхідних речей. Підтримуйте її морально, догляньте малюка, поки жінка подбає про себе або поспить годинку. У бомбосховищах можете допомогти їй облаштуватися на більш теплому та тихому місці, подбати про пиття, бажано - тепле. Зважайте, що жінка може соромитися або просто фізично не матиме можливості зробити це з дитиною на руках.Якщо поруч є кілька мам із малюками, їх можна розмістити поруч, щоб вони мали змогу об’єднуватися та підтримувати одна одну.

Бережімо й допомагаймо матерям, які годують грудьми! 
Адже вони  плекають  майбутнє нашої України!

Наталія Міренкова  -  лікар педіатр вищої категорії, керівник Регіонального методично-організаційного моніторингового центру КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР

ПАХОВА ГРИЖА У ДІТЕЙ

Пахова грижа виникає в районі паху, між животом і стегном. У хлопчиків часто можна спостерігати припухлість мошонки. Чи означає це,   що для  дівчат це не актуально ? Хоча у дівчаток немає яєчок, у них є паховий канал, і вони також можуть мати грижі.Близько 3-5% здорових доношених дітей народжуються з паховою грижею. У недоношених дітей захворюваність значно підвищується — до 30%!Якщо пахову грижу не лікувати, вона може викликати серйозні проблеми. Більше про ознаки та симптоми цього стану та про те, чого очікувати, якщо вашій дитині потрібна операція з видалення грижі розповідає лікар-хірург Зайцев Сергій Михайлович.

ЩО ТАКЕ ПАХОВА ГРИЖА?
Історія пахової грижі починається під час розвитку малюка. Коли хлопчик росте в утробі матері, яєчка спочатку ростуть у нього в животі. Коли він розвивається, його яєчка рухаються по тунелю в мошонку. Цей тунель також існує у дівчаток.  Іноді тунель (так званий processus vaginalis) не закривається, залишаючи отвір із живота в паховий канал, де може потрапити шматок кишки чи яєчника.Коли це трапляється, те, що має безпечно залишатися позаду живота, може пройти крізь пах і потрапити в нього - рідина, кишківник або інші тканини. Щоб уникнути можливих ускладнень, пахові грижі потребують хірургічного втручання.

ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЧИ Є У МОЄЇ ДИТИНИ ПАХОВА ГРИЖА?
Пахові  грижі у дітей  можуть виникнути в будь-якому віці, але найчастіше зустрічаються у новонароджених, але можуть бути непомітними протягом кількох тижнів або місяців після народження. Коли у вашої дитини є пахова грижа, зазвичай можна побачити опуклість у паху або мошонці. Як правило, опуклість з’являється і зникає:

-може збільшитися після того, як ваша дитина напружується або плаче; 
-може зникнути або зменшитися протягом ночі, коли ваша дитина спить або розслаблена. Напруження і плач не викликають грижі, це міфи.

НІКОЛИ не ігноруйте ознаки болю чи страждання через будь-яку опуклість у немовляти чи дитини. Якнайшвидше зателефонуйте своєму сімейному лікарю, щоб отримати професійну думку, або зверніться до приймального відділення лікарні, де є хірургічний стаціонар. Якщо опуклість затискається, навіть коли ваша дитина розслабляється, це може означати, що органи зсередини живота застрягли в грижі. Це називається «защемленою грижею» і вимагає негайної медичної допомоги. Симптомами «защемленою грижі» є сильний біль, блювота, відсутність апетиту, почервоніння або синці навколо опуклості, а іноді — лихоманка та кривавий стілець. Цю пахову грижу часто плутають з більш доброякісним станом, сполучним гідроцеле.

ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ПАХОВА ГРИЖА ВІД ГІДРОЦЕЛЕ?
Гідроцеле - це заповнений рідиною мішок у паху або мошонці. Гідроцеле може виглядати як пахова грижа, але в мішку немає кишки або тканини. Рідина утворюється всередині живота, тому, якщо існує зв’язок між гідроцеле та внутрішньою частиною живота, рідина може рухатися вперед і назад із мошонки в живіт, що призводить до зміни розміру мошонки («сполучене гідроцеле» ). Набряк гідроцеле може викликати біль і чутливість у цій області. Гідроцеле не вимагає негайного хірургічного втручання, якщо воно не викликає болю. До 12-18 місяців дитина  буде знаходиться під наглідом лікарів. Якщо в цьому віці проблема все ще не зникне, деякі лікарі порекомендують операцію, оскільки там може бути пахова грижа або з часом вона може стати такою.

ЧИ ПОТРІБНО РОБИТИ ЯКІСЬ АНАЛІЗИ, ЩОБ ПЕРЕВІРИТИ, ЧИ Є У МОЄЇ ДИТИНИ ПАХОВА ГРИЖА?
У більшості випадків лікар може діагностувати пахову грижу за тим, що він або вона бачить під час огляду дитини: бачить опуклість у паху, коли ваша дитина плаче або напружується, і спостерігає, як вона зникає, коли ваша дитина розслабляється. Якщо те, що бачить лікар, відрізняється від того, що ви бачили вдома, або якщо опуклість завжди є, і лікар турбується, що це може бути новоутворення, а не грижа, можна зробити ультразвукове дослідження, щоб поставити правильний діагноз. Однак УЗД необхідне не завжди.

ЯК ЛІКУЄТЬСЯ ПАХОВА ГРИЖА? 
Для вправлення пахової грижі необхідна операція. Після виявлення грижі лікар направить дитину до дитячого хірурга або дитячого уролога для проведення процедури. Буде призначена операція, щоб закрити тунель. Терміни операції залежать від вираженості симптомів і типу грижі. Ущемлену грижу потрібно лікувати негайно.

ЯКИЙ ТИП ОПЕРАЦІЇ ПРОВОДИТЬСЯ? 
Під час операції з видалення грижі зазвичай робиться невеликий розріз біля опуклості, і вміст грижі виштовхується назад у черевну порожнину. Паховий тунель, де органи виходять із живота (грижа), закритий.Якщо використовується лапароскопічний (скопічний) підхід: на животі робляться невеликі розрізи, що дозволяє вставити лапороскоп  та інструменти, щоб побачити та вправити грижу.Якщо кишка защемлена грижею (вщемлена або защемлена): хірург спочатку переконається, що кровопостачання кишки не переривалося на надто довгий час. Якщо так, може знадобитися видалити невеликий шматочок кишки та зшити кишку.Ця операція зазвичай займає від 30 хвилин до 1 години.

ЩО ОЧІКУВАТИ У ДЕНЬ ОПЕРАЦІЇ З ВИДАЛЕННЯ ГРИЖІ?
Перед операцією ви зустрінетеся з анестезіологом. Операція пахової грижі, як правило, виконується під загальним наркозом, хоча можна використовувати місцеву анестезію. Анестезіолог ставитиме Вам безліч запитань: чи є алергія у дитини, чи страждає вона на хронічні захворювання. Таким чином лікарі-анестезіологі намагаються забезпечити максимальну безпеку вашої дитини під час операції. Проконсультуйтеся з лікарем на рахунок варіантів наркозу, щоб вашій дитині було максимально комфортно. 

ЯК ДОВГО ПОТРІБНО ПЕРЕБУВАТИ В ЛІКАРНІ З ПРИВОДУ ОПЕРАЦІЇ З ВИДАЛЕННЯ ГРИЖІ?  
Як правило, операція з видалення грижі проводиться амбулаторно або в «той самий день», тобто ваша дитина повертається додому через кілька годин після хірургічного втручання. Однак, якщо ваша дитина має захворювання або недоношена дитина, може знадобитися нічліг для спостереження та безпеки.Коли лікар визнає, що стан дитини задовільний, і можна вирушати додому, вам обов'язково розкажуть як потрібно організувати догляд за дитиною після операції.

ДОГЛЯД ЗА ДИТИНОЮ ВДОМА ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ
Інструкції щодо домашнього догляду можуть відрізнятися залежно від лікарні чи хірурга, віку дитини та складності операції. Однак деякі загальні принципи можуть бути схожими:

-більшість дітей можуть їсти звичайну їжу  відразу після операції
-час відновлення залежить від дитини. Більшість може повернутися до нормальної діяльності, що не вимагає навантажень, приблизно через 1-2 тижні
-вашій дитині буде заборонено купання протягом 2-3 днів після операції. Ваш хірург може дати вам інші або більш конкретні інструкції.

ТРИВОЖНІ СИМПТОМИ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ. КОЛИ  ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?
Ви отримаєте конкретні інструкції щодо подальшого спостереження у хірурга, коли ваша дитина повернеться додому після операції, однак ось кілька ключових причин для виклику:

-кровотеча або дренаж з розрізу
-почервоніння навколо рани (ран)
-лихоманка вище 38 градусів 
-блювання
-менше мочитися, ніж зазвичай, або менше мокрих підгузків, ніж зазвичай

ЯКІ ПРОБЛЕМИ МОЖУТЬ БУТИ У МОЄЇ ДИТИНИ ВНАСЛІДОК ПАХОВОЇ ГРИЖІ?
Наявність пахової грижі з одного боку може збільшити ймовірність появи грижі з іншого боку. Хірург розповість вам про те, як подбати про цю можливість.Після вправлення пахової грижі у більшості дітей проблеми з нею знову не виникають. Але в рідкісних випадках грижа може з’явитися знову, і хірургу доведеться знову оглянути вашу дитину.

ДІТИ та АЛЕРГІЯ

АЛЕРГІЯ - це патологічна реакція імунної системи на речовини, відомі як алергени, які зазвичай нешкідливі для більшості людей. Це викликає симптоми, які можуть змінюватись від просто дратівливих до потенційно небезпечних для життя. До поширених алергенів належать деякі харчові продукти, пил, шерсть  тварин,  пилок рослин та ліки.

У багатьох дорослих та дітей є ті чи інші види алергії.

ЯК ВИНИКАЄ АЛЕРГІЯ?
Якщо дитина з обтяженим алергологічним анамнезом,  піддається впливу алергену, імунна система помилково вважає, що це шкодить тілу. Вона   дуже гостро реагує, розглядаючи речовину як загарбника і намагаючись боротися з нею. Для захисту організму імунна система виробляє антитіла, які називаються імуноглобуліном Е (IgE). Антитіла змушують певні клітини виділяти хімічні речовини (у тому числі гістамін) у кровотік для захисту від загарбників алергенів. Саме вивільнення цих хімічних речовин спричиняє алергічні реакції. Реакції можуть впливати на  респіраторний тракт, очі, шкіру та шлунково-кишковий тракт.

ПРИЧИНИ АЛЕРГІЇ 
респіраторні  алергени
-пилові кліщі
-пилок рослин
-шерсть домашніх тварин
-таргани

харчові алергени
-коров'яче молоко (або білок коров'ячого молока)
-яйця
-риба
-молюски
-арахіс та лісові горіхи
-соя
-пшениця
-кунжут

холодова алергія
 Багато батьків відзначають появу висипу та почервоніння на шкірі дитини безпосередньо при раптовому зниженні температури повітря (вихід на мороз). У зв'язку з цим постає питання, а чи може бути у дитини алергія на холод? Лікарі вважають, що таку реакцію на холод не можна вважати класичною алергією – ознаки патологічної  реакції зникають самостійно та у досить короткий проміжок часу.

алергія на укуси комах

ліки (антибіотики та деякі безрецептурні ліки)

хімічні речовини
Деякі косметичні засоби або миючі засоби для прання  можуть  спричинити появу кропив'янки. Зазвичай це відбувається тому, що хтось має реакцію на хімічні речовини в цих продуктах. Барвники, побутові засоби для чищення та пестициди  також  можуть  викликати  алергічні  реакції.

ЧОМУ У ДІТЕЙ БУВАЄ АЛЕРГІЯ? 
Схильність до розвитку алергії часто є спадковою. У спадок передається схильність до алергічних реакцій, які можуть реалізуватися в будь-якому віці і в будь-якій формі. Людина,  зазвичай, не успадковує конкретну алергію, а лише ймовірність її розвитку. У деяких дітей є алергія, навіть якщо ніхто з членів сім'ї не страждає на алергічні захворювання. Деякі діти також мають  перехресні  реакції. Наприклад, у дітей із алергією на пилок берези можуть бути симптоми, коли вони їдять яблуко, тому що яблуко містить білок, аналогічний білку пилку алергену берези. І з незрозумілих причин люди з алергією на латекс (виявленої в латексних рукавичках та деяких видах лікарняного обладнання) з більшою ймовірністю матимуть алергію на такі продукти, як ківі, каштани, авокадо та банани.

ДІАГНОСТИКА АЛЕРГІЇ
Якщо у вашої дитини симптоми, що нагадують застуду, тривають довше тижня або двох, або у неї виникає «застуда» в один і той же період щороку, поговоріть зі своїм лікарем, який може діагностувати алергію та виписати ліки або направити вас до алерголога (лікар, що займається діагностикою та лікуванням алергії) для проведення тестів на алергію. Обстеження повинно проводитися лікарем-алергологом тільки  в умовах медичного закладу!Золотим стандартом є  проведення  шкірних  проб  на найпоширеніші алергени довкілля (побутові, епідермальні, пилкові, грибкові). Натомість, в деяких випадках  є необхідність проведення молекулярно-алергологічного дослідження крові для верифікації причинно-значущого алергена. За відсутності клінічних проявів алергії, дитина має перебувати під наглядом алерголога для вирішення питання щодо подальшої тактики лікування.

ЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ
Найкращий спосіб впоратися з алергією – уникати алергенів.  На практиці – таке вирішення проблеми малоймовірне.  Тому, якщо є алергічні прояви, необхідно звернутися за медичною допомогою. Лікарі можуть призначити ліки, у тому числі антигістамінні препарати, краплі для  очей і спреї для носу. У деяких випадках, лікарі рекомендують АСІТ (алергенспецифічна імунотерапія), щоб знизити чутливість людини до алергену.  Цей метод може бути використаним при  сенсібілізації до алергенів, таких як кліщі побутового пилу,   пліснява, пилок рослин,  шерсть  тварин. Їх не використовують при харчовій алергії. В дитячому віці результативність цього методу лікування дуже висока.

ПОРАДИ БАТЬКАМ, ЯКІ МАЮТЬ ДІТЕЙ З АЛЕРГІЧНОЮ ПАТОЛОГІЄЮ
Батьки повинні навчити своїх дітей тому, чого потрібно уникати в повсякденному житті для зменшення ризиків алергічних реакцій.  Поясніть дітям як їх    організм може реагувати на ті чи інші подразники. Обов'язково потрібно попередити про наявність алергії у дитини всіх дорослих, які часто контактують із дитиною. Йдеться про вихователів у дитячому садку, шкільних вчителів, педагогів у таборах відпочинку, творчих гуртках тощо.

Алергія у дітей – це досить серйозні порушення у роботі організму, які, втім, можна нормалізувати і стабілізувати. Для цього потрібно лише звернутися до фахівців, які зможуть подарувати дитині здорове майбутнє.

Інформацію підготувала завідувачка пульмонологічного відділення, лікар-алерголог Окул Тетяна Іванівна.

АРТТЕРАПІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ

Війна принесла в наше життя страхи та тривогі. На жаль, найбільше від руйнівного впливу військових дій страждають діти, адже в силу свого віку вони не здатні осягнути причин таких подій. Попри все, ці стани треба долати.Якнайкраще із цим допомагає впоратись арттерапія, спрямована на подолання сильних емоцій та переживання негативного досвіду, який складно висловити словами. Арттерапія — це терапія творчістю. Для цього потрібні зовсім прості речі: олівці, папір, пластелін і головним чином власне бажання. Приємна музика доповнює творчу атмосферу. Які види творчості можуть терапевтично впливати на психіку людини? ІЗОТЕРАПІЯ -  нехай спочатку дитина намалює те, що її лякає. Потім зобразіть захист від цього страху. Це може бути улюблена іграшка, друзі, пухнастий плед.Обговорюйте те, що малюєте. Чим більше  варіантів захисту, тим краще. КАЗКОТЕРАПІЯ – придумайте з малюком свою оригінальну казку,  де головний герой долає всі перепони, допомагає слабким і виходить переможцем з усіх проблем. Можна вигадувати й комп'ютерні ігри. ПАЛЬЧИКОВЕ МАЛЮВАННЯ - тактильні відчуття впливають на нервову систему людини. Крім того, заняття з пальчиковими фарбами виконують хороший рефлекторний масаж. На долонях є певні точки, пов’язані з органами тіла. Масажуючи їх, ми позитивно впливаємо на стан організму в цілому. СТВОРЕННЯ КОЛЛАЖІВ  - колаж можна компонувати з кольорового паперу, журнальних або газетних вирізок. Придумайте тему колажу, наприклад «Що ми робитимемо після війни», «Повернення додому», «Зустріч із друзями». ГЛИНОТЕРАПІЯ – робота  з пластичними матеріалами дає можливість дитині виявити свої негативні ємоції і роздратування в безпечних умовах. За допомогою глини або пластеліну, разом з дитиною, можна ліпити і перетворювати страх, надаючи йому зовсім не страшну форму, а іноді кумедну. Якщо дитина не бажає трансформувати свій страх, фігурку завжди можна знищити, благо глина дозволяє зробити це без проблем. Фантазуйте разом з Вашим малюком! Допоможить йому позбутися страхів! Арттерапія корисна і для дітей, і для дорослих. Інформацію підготувала  -   фахівець з арт-терапії Центру реабілітації Груба Анжеліка Володимирівна.

ФІМОЗ

Практично кожен з батьків хлопчиків у певний момент намагається визначитися - коли головка статевого члена малюка має відкритися. Ще в недалекому минулому можна було прочитати багато рекомендацій про те, що це необхідно зробити в перші місяці життя.

Логічно запитати експерта. Розповідає лікар-уролог відділення гнійної хірургії   Зайцев Сергій Михайлович.

Насамперед потрібно розуміти навіщо головка повинна взагалі відкриватися. Адже суб'єктивних скарг у дитини немає. Необхідність у відкритті головки виникає лише при коїтусі. Таким чином до статевого дозрівання немає потреби у візуалізації відкритої головки статевого члена. Розкриття листків крайньої плоті та виведення головки - гормонозалежний процес.

Зазвичай до року головка статевого члена відкривається у 30% хлопчиків, до 3 років – у 70%, до 6 -7 років – у 92%, і лише 1% становить частота фізіологічного фімозу у 16-18-річних юнаків.

Фімоз - це патологічний стан, при якому неможливе виведення головки статевого члена.

Малюку не потрібно відсувати крайню плоть. Це може призводити до розвитку мікротравм, з утворенням шрамів і спайок і формуванням рубцевого фімозу. При виявленні почервоніння, опухлості, складнощів під час сечовипускання необхідно звернутися за медичною допомогою.

- рубцеві зміни крайньої плоті
- рецидивні не куповані запалення препуціального мішка
- порушення сечовипускання пов'язані з крайньою плоттю
- соціальні чинники

У будь-якому випадку прийняття рішення про необхідність оперативного лікування можливе лише фахівцем.

І про профілактику… Хлопчики проходять плановий огляд у лікарів:

- до 1 року – щомісячно у педіатра, при необхідності педіатр скерує малюка на консультацію до уролога
- після 1 року – огляди  у уролога в 3, 6,  11, 14 років

Гігієна хлопчиків:
-  інтимна гігієна повинна здійснюватись щодня
-  відсувати крайню плоть у хлопчика до трьох років не треба
- використання мила виправдане, тільки якщо дитина сильно забруднена після дефекації
- необхідно підтримувати оптимальний температурний режим статевих органів, не кутаючи дитину та уникаючи перегрівання
- білизна має  бути виготовлена з натурального матеріалу та підібрана під малюка, не передавлювати та не натирати шкіру.

ГАСТРОСКОПІЯ ДИТИНІ

Гастроскопія - це медична маніпуляція, за допомогою якої проводиться огляд стравоходу, шлунка та дванадцятипалої  кишки. Виконується вона за допомогою сучасного  відеогастроскопа. Гастроскоп являє собою довгу, тонку м'яку трубку з камерою на кінці. Її вводять через рот дитині та проводять огляд стравоходу та шлунка зсередини. Камера гастроскопа в багато разів збільшує зображення, що дає можливість уважно оглянути слизову оболонку і виявити гастрит, ерозію або виразку шлунка. У деяких випадках вона дозволяє відразу ж вирішити саму проблему, поставити точний діагноз або витягти сторонній предмет зі шлунка.
Докладніше про процедуру розповідає лікар-ендоскопіст Кучугурний Микола Олександрович.
Процедура дещо неприємна, може спричинити блювотний рефлекс, нудоту. Важливо налаштувати дитину, і перед процедурою пояснити, як вона проходить, навіщо вона потрібна. Обов'язково розповісти, що після неї йому призначать лікування та у нього пройде біль у животі.
Після дослідження, у дитини може бути почуття дискомфорту, але воно дуже швидко минає. Вже через 30 хвилин дитина повністю забуде про неї. За відсутності медичних протипоказань, ФГДС дитині можна проводити у стані  медикаментозного сну. Обстеження займає 10-15 хвилин часу і такий короткочасний медикаментозний сон не впливає на здоров'я малюка, зате дозволяє провести процедуру, не травмуючи його психіку. Обстеження проводиться у супроводі досвідченого анестезіолога.
Слід врахувати, що потрібна підготовка дитини до ФГДС. Потрібно погодувати дитину не пізніше ніж за 8 годин до обстеження. 
Після процедури не забудьте похвалити дитину за сміливість та витримку! 
Він точно заслужив щось приємне!)
Будьте здорові, бережіть себе та дітей!

19 червня 2022 р.  країна відзначає День батька — це свято на
честь всіх татусів. Цього року воно особливо щемливе для України, адже безліч  батьків захищають своїх дітей і нашу країну від російського ворога зі зброєю в руках, щохвилини ризикуючи власним  життям.  Через  війну  і вимушену міграцію багато родин досі залишаються розділеними.

Як допомогти дітям пережити розлуку з татом?
-  частіше розмовляйте з дитиною, пояснюйте, що відбувається у країні
-  розповідайте дитині, що саме робить тато. Однак не потрібно давати надто багато подробиць
-   дитині потрібно більше фізичного контакту, більше доторків
-   нагадуйте дитині як сильно любить її тато
-  сум, який відчуває дитина, потрібно перетворити на дію. Нехай малює, робить вироби, вивчить вірш для тата
-     говоріть  з дитиною, чим ви займетеся, коли тато приїде

Всі ці рекомендації звичайно актуальні   і в тому випадку, коли немає
поруч мами. Ваша увага та турбота допоможуть  пережити дитині цей складний час без серйозних емоційних втрат.
Інформацію підготувала практичний психолог Центру медико-соціальної реабілітації Курман Наталія Володимирівна.

ЩЕПЛЕННЯ

У сумбурі воєнного часу складно зорієнтуватися, коли настав час черговим щепленням. Інформація про це зберігається у сімейного лікаря. Якщо ця інформація недоступна, доцільно зробити повторний курс щеплень. Не хвилюйтеся, це безпечно!

А що робити, якщо дитина захворіла, а прийшов термін щепитися? Лікар-імунолог ЗОКДЛ Бобкова Ольга Вікторівна рекомендує:
•     при температурі вище 38 градусів, загостренні хронічного захворювання  вакцинацію слід відкласти

•      як тільки дитина одужала, необхідно звернутися до сімейного лікаря або  педіатра,  щоб  надолужити пропущені щеплення.

!!! Під час воєнного стану можна звертатися до будь-якого сімейного лікаря незалежно від того, з ким Ви уклали декларацію. Педіатр приймає без електронних направлення.

Неважливо, яким вірусом була викликана застуда, необхідно якнайшвидше надолужити всі пропущені щеплення.

В умовах надзвичайної ситуації не вакцинована вчасно дитина може ще більше постраждати від інфекції, проти яких створені вакцини, через проблему з доступом до медичноїдопомоги.

Зберігаємо спокій, діємо  логічно та відповідально!

ГІДРОЦЕФАЛІЯ

Гідроцефалія – це порушення нормального розвитку головного мозку, пов'язане зі скупченням рідини в голові дитини.  Це призводить до того, що у відділах мозку накопичується надмірний об'єм спинномозкової рідини. Патологія діагностується у перші 3-6 місяців життя або одразу після народження.

Лікування гідроцефалії найчастіше проводиться хірургічно. Найпоширеніша операція - це шунтування, у процесі якого мозкова рідина відводиться із шлуночків мозку до інших відділів організму за допомогою спеціальних катетерів.
В окремих випадках гідроцефалія у дитини не оперується, а спостерігається. Дитина приймає певні ліки, що зменшують вироблення мозкової рідини.
Після лікування діти можуть відвідувати школу, вести нормальний спосіб життя.
Що важливо? Звичайно,ми знову нагадуємо про профогляди. Не нехтуйте оглядами неврологів!

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ СЕРЦЕВОГО РИТМУ

З вівторка першого повного тижня червня проводиться Всесвітній_тиждень_серцевого_ритму. Його мета – сприяти поліпшенню  діагностики,  лікування і якості життя тих, хто страждає на аритмії. Докладніше  розповідає  лікар-кардіоревматолог дитячий Рудова Олена Іванівна. Наше серцебиття має ритм. Цей ритм підтримує серце здоровим. Іноді ви можете помітити, що серцебиття дитини часте, коли вона спить, або ритм може бути нерегулярним, а серцебиття занадто швидке або повільне. Порушення частоти серцевих скорочень не рідкість у дітей, проте це може бути ознакою серцевих захворювань. Пульс у дитини відрізняється від пульсу дорослого. Зазвичай середній пульс дітей становить 60 ударів на хвилину, коли вони відпочивають, тоді як він може досягати 220 ударів, коли вони активні. У немовлят пульс вищий, ніж у дітей.

Завітайте до кардіолога , якщо  дитина:
- cкаржиться на серцебиття
- відчуває, що серце пропускає удар
- має біль у грудях
- має проблеми з диханням раптово (не викликані астмою)
- губи або шкіра раптово набувають блідо-сірий або синій колір

При будь-якій підозрі на аритмію або серцеві захворювання у дітей слід терміново звернутися до педіатра або дитячого кардіолога. Адекватно визначити природу аритмії та призначити  ефективне  лікування  може  лише  лікар.

3 червня - ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ДЕФОРМАЦІЄЮ СТОПИ

За ініціативою Міжнародної асоціації Понсеті   в цей день медики розповідають батькам про клишоногість у дітей та способи її лікування.

Клишоногість – досить поширена вада. Може бути як на одній, так і на двох ногах. У хлопчиків такі проблеми зустрічаються вдвічі частіше, ніж у дівчаток. Точна причина вродженої клишоногості невідома, але є ряд факторів, які підвищують ризик цієї недуги. 
До них відносяться:
- внутрішньоутробні інфекції
- несприятливий механічний вплив на плід (здавлювання)
- нестача вітамінів та біологічно активних речовин у раціоні вагітної жінки
- попадання в організм вагітної токсичних речовин у першому триместрі (у цей час формуються органи та системи дитини)

Запідозрити клишоногість можна при зовнішньому огляді стоп дитини, а також  за відбитками стоп. У нормі відбитки паралельні. Як додаткові методи обстеження можуть використовуватися УЗД або рентген. Діагноз може поставити лише дитячий ортопед. Клишоногість  не можна ігнорувати, лікувати дитину потрібно за будь-яких її проявів (навіть незначних). Без лікування вона прогресуватиме і викликатиме біль при ходьбі, а також порушуватиме поставу.
Метод Понсеті це найкращий вибір при лікуванні клишоногості.  
Ця терапія коректує позицію ноги повільно і м’яко, завдяки чому нога дитини добре функціонує без болю і знаходиться у фізіологічному положенні. Терапію можна починати через 7–10 днів після народження. Ідеальний час для початку терапії – 2 тижні після народження. Суть методу - багатоетапне гіпсування.  Наступним етапом буде зміна гіпсових пов’язок  на спеціалізоване взуття для реабілітації стоп дитини.

Завідувачка ортопедо-травматологічного відділення ЗОКДЛ Кухтіна Світлана Анатоліївна рекомендує своєчасно звертатися за консультацією, відвідувати профілактичні огляди за для виключення цієї патології. 
Ми на зв’язку:   call-центр 066  502 4033, 096 726 4045

ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ДО ПЛАНОВОЇ ОПЕРАЦІЇ

Коли виникає необхідність прооперувати дитину, перше, що необхідно зробити, це заспокоїтися батькам. Вислухайте аргументи лікарів, порадьтеся з рідними. Ви повинні зрозуміти, що саме оперативне втручання – найкращий варіант лікування у цій ситуації.

ХАРЧУВАННЯ ПЕРЕД ОПЕРАЦІЄЮ
Увечері напередодні операції не можна приймати їжу після 20:00. Грудне молоко або такі рідини, як яблучний сік можна пити за 3 години до операції. Перед операцією шлунок повинен бути порожнім. Якщо дитина влаштовує істерику, тримайтесь, не годуйте його!) Це може негативно позначиться на операції , під час операції є ризик потрапляння вмісту шлунка  в дихальні  шляхи. Лікар обов'язково дасть рекомендації щодо харчування напередодні операції, будьте уважні!

БЕСІДА З АНЕСТЕЗІОЛОГОМ
Перед операцією анестезіолог ставитиме Вам безліч запитань: чи є алергія у дитини, чи страждає вона на хронічні захворювання. Таким чином вони намагаються забезпечити максимальну безпеку вашої дитини під час операції. Проконсультуйтеся з лікарем на рахунок варіантів наркозу, щоб вашій дитині було максимально комфортно.

ПСІХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА
Моральна підготовка дитини до операції, звичайно, залежить від віку. Новонародженому пацієнтові важливий контакт з мамою: торкання, погладжування, заспокійливі пісеньки. Майбутньому пацієнту від 3  і старше   слід знати про те, що чекає на нього в лікарні. Роз`яснювати треба доступним дитині мовою без неприємних подробиць. Не варто «душити» увагою і турботою пацієнта-підлітка,  це буде тільки дратувати його. Слід прислухатися до його побажань, і якщо вони адекватні - дотримуватися їх.

ДАТА  та ЧАС, ВІДВЕДЕНИЙ НА ОПЕРАЦІЮ МОЖЕ ЗМІНЮВАТИСЯ
Плани у відділенні – поняття відносне. Будьте терплячі. Можливо, хірург виконує ургентну операцію. Заздалегідь подумайте, чим Ви зможете зайняти дитину в очікуванні операції:  книги, мультики, розмальовки.Операція може зайняти більше часу, ніж передбачалося, будьте готовими до цього і не панікуйте. Це ще не значить, що щось пішло не так. Якщо часу пройшло дуже багато, можете попросити медперсонал дізнатися, з чим пов'язана затримка.

ВИХІД ІЗ СТАНУ СНУ
Зазвичай це від індивідуальних особливостей організму дитини. Вихід із наркозу може зайняти хвилини, а може розтягнутися на кілька годин. Як тільки операція завершиться, хірург розповість про те, як пройшла операція.

КОНТУЗІЯ ВУХ

Більшість із нас знали про контузію вуха з фільмів та книг про війну. Сьогодні ця проблема повернулася з минулого і треба знати як поводитися під час артобстрілу, що робити, якщо накрило вибуховою хвилею, чи варто звертатися до лікаря.Розповідає лікар-сурдолог Захарчук Світлана Михайлівна.Вже багато районів Запорізької області знаходяться під обстрілами. Прилітає і до Запоріжжя.Добре, якщо Вам вдалося добігти до бомбосховища під час артобстрілу, якщо ні, то:

* лягайте та обхопіть голову  та вуха руками
* відкрийте  рот – це  убереже  від контузії  при  близькому  розриві снаряда або бомби

Контузія вуха  трапляється саме від ударної хвилі від вибуху або гучного свисту. Травма призводить до пошкодження барабанної перетинки або слухових кісточок.

СИМПТОМИ КОНТУЗІЇ ВУХ:
- різкий біль у вусі
- заїкання
- дзвін у вухах
- миттєва втрата слуху — повна глухота
- кров із вух
- втрата свідомості (рідко).

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ КОНТУЗІЇ ВУХ:
- постраждалого слід відвести в безпечне місце, де йому не загрожуватиме повторне вплив звуком
- слід ретельно обстежити вуха на предмет наявності крові або іншої рідини, яка може з’явитися після вибуху
- якщо людина втратила свідомість, то слід привести його до тями шляхом поплескування по обличчю або використання нашатирного спирту
- постраждале вухо слід ізолювати за допомогою стерильної пов’язки або чистого шматка тканини. Це дозволить вберегти пошкоджений слуховий канал від потрапляння інфекції.!!! Потерпілий в терміновому порядку транспортується до лікарні.

Подібні травми слід розглядати як проблему, яка виходить за рамки ураження слуху. Лікування потребує комплексного підходу і має буди сигналом для більш поглибленої діагностики. Усім пацієнтам показана консультація отоларінголога та проведення отоакустичної емісії та аудіограми.

БРОНХІАЛЬНА АСТМА У ДИТИНИ

Бронхіальна астма - це захворювання, яке супроводжується звуженням та набряком дихальних шляхів з виділенням в'язкого слизу. Вона викликає напади ядухи, задишку, кашель, свистячі хрипи в грудях. Бронхіальна астма – одне з найпоширеніших хронічних захворювань серед дітей.Це хронічне захворювання. Але можна утримувати її симптоми під контролем. Течія астми з часом змінюється, тому необхідно регулярно відвідувати лікаря, коригуючи лікування.Вчені поки що не можуть відповісти, чому одні люди страждають на бронхіальну астму, а інші – ні. Найімовірніше, це пояснюється комбінацією генетичної схильності та факторів навколишнього середовища. Ризик підвищений у людей, які мають близьких родичів, які страждають на астму. Захворювання часто поєднується з алергічним ринітом або атопічним дерматитом.Якщо у ваших дітей спостерігається кашель, напади ядухи і Ви підозрюєте, що у них астма, звертайтеся до лікарів. Чим раніше Ви відвідаєте лікаря-пульмонолога, тим менше ризик  пошкодження дихальної системи та погіршення  стану дитини.

28 травня ДЕНЬ МЕНСТРУАЛЬНОЇ ГІГІЄНИ

Сучасні жінки вже давно позбулися більшості комплексів минулих століть. Але все, що стосується менструації – як і раніше, табуйовано. Жінки  досі у розмовах з подругами та лікарями  використовують алегорії – «червоні дні календаря», «гості на червоній машині», «критичні дні».У 2014 році німецька компанія WASH United виявила ініціативу та заявила про необхідність провести певні заходи для нормалізації ставлення суспільства до менструації.Місяць і число обрані недаремно: травень - тому що 5 місяць (у середньому менструація триває 5 днів), а 28 – бо середній менструальний цикл становить 28 днів.Говорити про менструацію – нормально! Купувати прокладки та тампони не опускаючи очей – не соромно!  Згідно з опитуванням, більше 60% дівчаток-підлітків не обговорюють тему менструації зі своїми мамами (а тим більше, з татами), і справа не тільки в сором'язливості, а й у нестачі знань. День менструальної гігієни робить інформацію простою та доступною для всього суспільства, включаючи чоловіків, оскільки менструація – це не «жіноча проблема», а нормальний та природний процес життєдіяльності людського організму.У консультативній поліклініці ЗОКДЛ приймає лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку Коваленко Ганна Леонідівна. Вона не тільки допоможе інформаційно підготувати підлітка до змін в організмі, але й співорієнтує батьків, чи нормально розвивається дівчинка, проконсультує щодо інфекційних захворювань статевої сфери,  контрацепції та попередження небажаної вагітності.З 14 років дівчинка може самостійно звертатися до лікаря.  Якщо є питання, проблеми, краще вчасно  звернутися до спеціаліста.

ТРАВМА ОЧЕЙ У ДІТЕЙ. ПЕРША ДОПОМОГА

Всі ми колись стикалися з потраплянням  у вічі сторонніх тіл  чи  іншими ушкодженнями. Але що робити, якщо це сталося у вашої  дитини?  Розповідає  лікар-офтальмолог з  надання екстреної  допомоги  Тихомирова Олена Валеріївна

ПОПАДАННЯ ДРІБНИХ СТОРОНІХ ТІЛ
Потрібно промити очі при попаданні невеликого стороннього тіла. Якщо не виходить видалити порошинку самостійно, потрібно  якомога швидше звернутися до офтальмолога за допомогою.
ПОПАДАННЯ СТОРОННІХ ТІЛ В ОЧНЕ ЯБЛУКО
Не можна самостійно видаляти стороннє тіло, якщо воно  потрапило  в око! Також не слід терти травмоване око. Гострі краї предмета ще більше можуть травмувати орган зору і привести до сильного руйнування очного яблука. Накладіть на  очі  стерильну  пов’язку і негайно зверніться за медичною допомогою.                 ПРИ КРОВОТЕЧІ
Якщо сталася важка контузія або глибоке проникаюче  поранення ока,  відкривається  кровотеча,  яку  потрібно  зупинити якомога  швидше. Для цього потрібно закапати антибактеріальні краплі, потім  накласти  стерильну  пов’язку  і після  цього  негайно  звернутися до кваліфікованого лікаря.Зробіть пов’язку з марлі або стерильного бинта, в  крайньому  випадку можна  скористатися  пропрасованою  чистою серветкою. Краще  накласти  пов’язку  відразу  на два ока, це необхідно для того, щоб синхронні рухи хворого і здорового очей ще більше не погіршили стан. Потім потерпілого необхідно з особливою  обережністю  доставити   до  лікаря.
ТЕРМІЧНИЙ ОПІК
Пошкоджену ділянку ока  при  термічному  опіку необхідно  продезінфікувати очними краплями.  Після  цього  рекомендується  накласти стерильну марлеву пов’язку і потім звернутися до лікаря.
ХІМІЧНИЙ ОПІК
При попаданні шкідливих хімікатів в око, в першу чергу потрібно з’ясувати, яка саме це речовина. Зазвичай при хімічних опіках потрібно термінове промивання проточною теплою водою. Однак деякі хімікати (плавикова кислота, натрій і сухе негашене вапно) при взаємодії зі звичайною водою можуть завдати ще більшої шкоди. Коли ж Ви все-таки впевнені, що отриманий опік стався не від цих хімічних речовин, то можете приступати до промивання. При цьому повіки не повинні бути закриті, тривати ця процедура повинна як мінімум 15 хвилин. Якщо після промивання на очах залишилися тверді  частинки  шкідливої речовини, їх необхідно усунути, використовуючи чисту  ватну паличку. Пам’ятайте, чим швидше Ви видалите їдке джерело, тим вищою буде ймовірність успішного результату. Пов’язка на очі не накладається.
Бережіть  очі і будьте здорові!

Логопедичні поради під час воєнного стану батькам, діти яких мають мовленнєві порушення

Як діяти ? На що звертати увагу? Як допомогти дитині?

Основним завданням в цей час є не засвоєння нових знань, а саме підтримка наших дітей! Як що ваша дитина зараз неуважна, інертна, розсіяна ЗАРАЗ це нормально! Важливо зберегти психічний стан дитини для реалізації подальшої логопедичної
корекційної роботи.
Контролюйте себе, намагайтеся не втрачати контроль, бо дитина може злякатися та замкнутися. Важливо виганяти всі емоції!!! Емоції під час війни це нормально. Потрібно допомогти своїй дитині прожити емоцію та  відпустити її  аби залишитися в ресурсі.  Норма це коли дитина відчула емоцію і випустила її . У дитини може проявитися навіть повернення до більш ранньої поведінки: смоктання пальця, втрату раніше встановленого звуку…

Повна версія

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ

🌐Всі наші думки, емоції сьогодні про безпеку, про створення для себе та сім'ї нормальних базових умов для життя. Однак треба не забувати про рутинні речі, які ми практикували у звичайному мирному житті.
🔹Одна з тем - це імунізація дітей та дорослих. 24 квітня стартував всесвітній тиждень імунізації. Докладніше про нього розповість лікар-імунолог Бобкова Ольга Вікторівна.
🔹Всесвітній тиждень імунізації (World Immunization Week) щорічно відзначається в останню неділю квітня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
🔹Починаючи з 2005 року, Україна також приєдналася до цієї ініціативи.
🔹Або вакцинація – це питання національної безпеки!🔹Проведення Тижня імунізації покликане привернути увагу громадськості до імунізації, як однієї з головних профілактичних заходів, що дозволяють зберегти людство від інфекційних захворювань. Імунізація щорічно рятує мільйони життів і визнана одним з найуспішніших заходів в галузі охорони здоров'я у світі.
🔹Кожен рік щеплення від дифтерії, правця та кашлюку робляться більш ніж 100 мільйонам дітей.
🔹Ми практично не зустрічали випадки певних захворювань – таких, як кашлюк, правець, кір, краснуха та інші, але нажаль, при зниженні рівня проведення щеплень вони можуть з’явитися в майбутньому.
🔹В умовах війни, отримати повний курс профілактичних щеплень дуже важливо для кожної людини!
🔹Цього тижня ми звертаємось до батьків із закликом не порушувати календар щеплень дитини і за будь-якої можливості зробити всі щеплення за планом.
🔹Дорослі також потрібують вакцинації від дифтерії та правця кожні 10 років - це дуже актуально!
🔹Цього тижня ми звертаємось також і до лікарів із закликом пропанувати вакцинацію як найнадійнішу профілактику інфекційних хвороб.
🔹Для усунення перешкод на шляху вакцинації, кожен може долучитись до «тижня імунізації» та зробити свій маленький внесок.
🔹Захищайте себе та членів своєї сім'ї - вакцинуйтеся!🔹ВАКЦИНАЦІЯ БЕЗПЕЧНА та ЕФЕКТИВНА, вона рятує життя!
Ми бажаємо Вам здоров’я!Наша лікарня на зв’язку:
☎️066 502 4033, 096 726 4045

КОЛИ ДИТИНІ ПОТРІБНА КОНСУЛЬТАЦІЯ УРОЛОГА?

До дитячого уролога треба звертатися, якщо:
у дитини виникають проблеми при сечовипусканні, біль, набряки;
ви помітили, що дитина рідко мочиться і терпить до останнього;
виділення з пеніса;
почервоніння, висип на статевих органах;
набряк і почервоніння статевого органу і / або мошонки;
травма органів мошонки;
болі в області попереку, внизу живота;
нетримання сечі;
рідкісні сечовипускання;
неопущення яєчка.

Практично всі урологічні захворювання лікуються швидко і ефективно, головне - вчасно звертатися до лікаря і проходити планові огляди хлопчикам в 1 місяць, 12 місяців, 3 роки, 7 років, 12-17 років.
Отримати консультацію лікаря-уролога можна у поліклініці або у відділенні загальної хірургії Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні

Запис за телефоном реєстратури (068) 670 54 65 або онлайн запис на сайти лікарні

Дитина погано читає і пише. Що робити?

З проблемою швидкого читання, розуміння прочитаного та акуратного, розбірливого, грамотного письма діти та їх батьки стикаються в початковій школі.
Батьки не знають як впоратися з цією проблемою і до якого спеціаліста звертатися за допомогою.
Писемне мовлення має цілісну структуру, до якої входять читання та письмо.
Розлади писемного мовлення проявляються у специфічних порушеннях:
1)    дислексія - це специфічне стійке порушення читання
2)    дисграфія -це специфічне стійке порушення письма.
Ці терміни використовуються тоді, коли дитина під час оволодіння письмом перепускається великої кількості специфічних помилок, які з часом самостійно не долаються і перешкоджають ��пануванню і оволодінню шкільним матеріалом дитиною, особливо предметами мовного циклу.
Розлади читання – дислексія - є достатньо поширеними порушеннями у дітей молодшого шкільного віку, особливо у дітей з тяжкими порушеннями мовлення. Для правильної організації процесу навчання дуже важливо ще у дошкільний період визначити ті диференційні ознаки, що призводять до порушень читання, а також вчасно звернутися до спеціалістів, таких як логопед, вчитель-дефектолог.
За умов правильної діагностики та організації спільної роботи - цей мовленнєвий недолік успішно долається. Групу ризику складають діти з мовленнєвими розладами різної складності та різного ґенезу.   
Запрошуємо на консультацію до логопеда консультативної поліклініки Запорізької обласної дитячої лікарні або до вчителя-дефектолога, логопеда Центру медико-соціальної реабілітації Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні 
Запис за ☎️ реєстратури : 068 670 54 65 або ОНЛАЙН запис на сайті: http://zokdl.zp.ua/
Центр медико-соціальної реабілітації ☎️: (061) 222-21-52; 066-704-33-36
Матеріал підготувала вчитель-дефектолог, логопед Центру медико-соціальної реабілітації Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні -  Пергата Ольга Анатоліївна

«Кидай курити зараз»

Вживання тютюну – це хвороба, яка потребує лікування. Відмовитися від куріння цілком реально, хоча може бути складно. Частка дорослих курців, які успішно кидають курити, в Україні складає лише 1,2%, хоча більш ніж половина тих, хто вживає тютюн, хочуть позбутися своєї залежності (Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну, 2017 р. https://is.gd/Op5JeG). Кинути курити самотужки може бути досить складно, а от професійна допомога суттєво підвищує шанси на успіх.

Ми підтримуємо інформаційну антитютюнову “Кидай курити зараз” та пропонуємо наступне:
✅  Поширити матеріали інформаційної кампанії “Кидай курити зараз” на своїх сторінках в соціальних мережах та серед колег  https://drive.google.com/drive/folders/1_0kfZTewU
✅  Постійно радити курцям відмовлятися від куріння та надавати професійну консультацію
Посібник для лікарів з надання допомоги у відмові від куріння
  https://cutt.ly/ybe8NJJ
Керівництво з відмови від куріння для людей з туберкульозом
 https://cutt.ly/bbdKhT0
Набір ресурсів з відмови від куріння на сайті ВООЗ
  https://cutt.ly/Nbh1dZi
Пам’ятайте, якщо ви допомогли двом пацієнтам-курцям, відмовитися від куріння, то врятували як мінімум одне життя (адже тютюн вбиває половину тих, хто його вживає).
 Отримайте консультацію у діджитал фахівця ВООЗ  https://www.who.int/ru/news-room/spotlight/using-ai-to-quit-tobacco
Сайт (допомога у припиненні куріння) http://stopsmoking.org.ua/

Всеукраїнський Тиждень підтримки грудного вигодовування 2021:«Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність».

Щорічно з 1 по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, одночасно проводиться і Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування. Акція проводиться з метою популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення та відновлення втраченої традиції - годування дітей грудьми.

В 2021 році гасло Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування звучить так: «Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність». Метою Всесвітнього Тижня-2021 є акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодовування та популяризація здорового способу життя.

Грудне вигодовування – це ключовий елемент, який  обумовлює благополучний початок життя, рівність, розвиток, закладає основи здоров’я та розумових здібностей, є важливою складовою турботи про світ, в якому ми всі живемо.

Діючи разом, підтримаємо батьків і забезпечимо умови для грудного вигодовування сьогодні і для майбутніх поколінь!

Повна версія

Грудне вигодовування – основа життя!

Усе велике розпочинається з малого, нерідко простого, але водночас незамінного. Передусім це стосується ролі грудного вигодовування, яке не в змозі компенсувати дитині жодний замінник. Материнське молоко з давніх-давен сприймалося не лише як адекватна їжа, але й як потужна протидія багатьом захворюванням. Наші пращури не могли пояснити, в чому полягає його захисний ефект, але на власні очі бачили і розуміли, що діти, які вигодовуються грудним молоком, рідко хворіють, добре ростуть і розвиваються.

Всеукраїнський Тиждень підтримки грудного вигодовування 2021:«Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність».

Повна версія

СКОЛІОЗ У ДІТЕЙ

Сколіоз - поширене захворювання опорно-рухового апарату, що характеризується багатоплощинною деформацією хребта  і грудної клітки.

Повна версія

Дитина погано читає і пише. Що робити?

З проблемою швидкого читання, розуміння прочитаного та акуратного, розбірливого, грамотного письма діти...

Повна версія

У Запорізькому обласному центрі медико-соціальної реабілітації проводиться сучасний метод успішного лікування спастичних форм дитячого церебрального паралічу - ботулінотерапія.

Надмірне напруження м'язів уповільнює руховий розвиток дитини і формує у нього неправильні схеми рухів. Ботулінотерапія  - це процедура, яку проводять дітям з ДЦП  з надмірною напругою (спастичністю) м'язів.

Повна версія

ЗАПРОШУЄМО СТАТИ ДОНОРОМ ДЛЯ ДІТЕЙ  ЗАПОРІЗЬКОЇ  ОБЛАСНОЇ КЛІНІЧНОЇ ДИТЯЧОЇ ЛІКАРНІ

У відділеннях Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні є дефіцит донорської крові  Здавати кров безпечно можна, якщо дотримуватися загальних заходів безпеки! 

Для того, щоб стати донором крові потрібно : 
1) Зареєструватися на сайті https://donor.ua/ і в своєму кабінеті донора запланувати донацію в Обласному центрі служби крові (вул. Леоніда Жаботинського, 32). Для першого разу рекомендується здавати цільну кров. 
2) У розділі «Кровопедія» ( donor.ua/pages) ознайомитися з абсолютними і тимчасовими протипоказаннями, умовами підготовки до кроводач, і пару днів дотримуватися дієти. 
3) На сайті donor.ua, отримати два промокоду на поїздки з Uklon, щоб ви могли комфортно дістатися в центр служби крові і назад. Покрокова інструкція тут:  donor.ua/pages/2339 
4) У день візиту центру служби крові легко поснідати, взяти з собою маску, паспорт, ідентифікаційний номер, замовити безкоштовне таксі для донора. 
5) Відразу після кровоздачі не забудьте вказати, що КРОВ ЗДАНО ДЛЯ ГЕМАТОЛОГІЇ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДИТЯЧОЇ ЛІКАРНІ. Бажано при цьому ВЗЯТИ ДОВІДКУ, щоб потім завантажити її фото на сайті, і таким чином підтвердити кроводачи.

Що вам дає донорство ?
Два оплачуваних вихідних на роботі - день здачі крові і ще один день протягом року на ваш вибір. 69 гривень на харчування відразу після успішної кроводачи.  Омолодження власного організму і безкоштовний аналіз крові на кілька серйозних захворювань. І найголовніше: ви гарантовано стаєте причетними до спасіння чийогось життя, без ризику для своєї! 
Будь ласка, подбайте про тих, кому особливо потрібна ваша допомога!
Приєднуйтесь, одна доза може врятувати одразу трьох людей!

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ СЕРЦЕВОГО РИТМУ

З    вівторка    першого   повного    тижня   червня проводиться Всесвітній   тиждень  серцевого ритму. Його мета – сприяти    поліпшенню   діагностики, лікування і якостіжиття тих, хто    страждає на аритмії.

Повна версія

Клишоногість — це складна, вроджена деформація стопи, яка може обмежувати рухливість людини. 
Це захворювання опорно-рухового апарату. займає перше місце серед інших вроджених вад опорно-рухової системи.

Що таке клишоногість?
Це викривлення стопи, за якого хворий спирається не на підошву, а на зовнішній край стопи. Що ж до внутрішнього краю, то він припіднятий та повернутий угору, утворюючи виражену ввігнутість.

Повна версія

10 фактів про вплив куріння на вагітність, дітей і сім’ю 

1.     Жінки, які курять мають на 50% більшу вірогідність передчасних пологів, ніж некурці.
2.    Наслідками материнського куріння під час вагітності є затримка росту до народження і зниження інтелектуального потенціалу дитини після народження....

Повна версія

Пневмонія у дітей

Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб. Однак за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі. Тому в день боротьби з пневмонією нагадуємо про серйозність цього захворювання та пропонуємо прості кроки, які може зробити кожен із нас, щоб не допустити розвиток пневмонії у своєї дитини чи у с��бе.

Повна версія

Основні симптоми гострого тонзиліту у дітей

Тонзиліт - інфекційне захворювання, що уражає піднебінні мигдалини (гланди). Вони являють собою скупчення лімфоїдної тканини, що виконує захисну функцію. У дітей мигдалини розвинені мало, тому в немовлят рідко діагностується ця хвороба. Але до 5-7 років лімфоїдна тканина розростається, і діти можуть заразитися тонзилітом.

Повна версія

СІМ РОЗПОВСЮДЖЕНИХ МІФІВ ПРО АУТИЗМ

Міф 1: Аутизм – це хвороба.
Дійсність: Розлади аутистичного спектру – це особливості розвитку, а не хвороба. Аутизм не лікується ніякими засобами, немає ніякої таблетки від нього. Проте з часом можна адаптувати людину до соціального життя.

Повна версія

Кілька порад для людей з епілептичним синдромом:

Розкажіть своїм друзям та близьким про те, що у вас епілепсія, якщо ви досі цього не зробили. Так вони зможуть дізнатися про
правила надання першої допомоги та власне допомогти вам.

Повна версія

Правила надання першої допомоги при нападі епілепсії

Незалежно від причини приступів варто дотримуватися таких рекомендацій

Повна версія

Міфи про епілепсію та іхнє розвіяння

Під час нападу в людини може запасти язик.
Ні, бо це фізично неможливо.

Повна версія

Коли треба звертатися до дитячого гастроентеролога ?

Проблеми з шлунково-кишковим трактом, на жаль, виникають не тільки у дорослих, а і у дітей віком від трьох до вісімнадцяти років.

Повна версія

Коли треба зверну��ися на консультацію до імунолога?

Пом'ятаємо, що дитини припустимо хворіти на ГРВІ до 6-8 разів на рік.Коли дитина часто хворіє, і знову і знову лікується, необхідно подумати про загальну причину, яку можливо ми не беремо до уваги - це імунні порушення.

Повна версія

ГЛАУКОМА У ДИТИНІ 

Вроджена глаукома – спадкове явище, або ця хвороба може виникати внаслідок вроджених аномалій розвитку ока.

Повна версія

Коли  дитині потрібен сурдолог?

Причини виникнення патології слуху, епідеміологію,  діагностику, лікування, реабілітацію та профілактику вивчає медична дисципліна – сурдологія ( від латинського surdos-глухота).

Повна версія

3     березня – Міжнародний день слуху

Слух – один з найбільш значущих органів чуття людини. Це перше почуття, яке формується у дитини. Ще в утробі матері він починає чути і дізнаватися навколишні звуки. 

Слух - найгостріше людське відчуття. Інтенсивність звуку, що викликає у вусі найслабше слухове відчуття, в мільярди (!) Разів менше, ніж аналогічна інтенсивність світла. Він може не тільки розрізняти величезний діапазон звуків, але і точно визначати просторове знаходження їх джерела.Таким чином  дозволяє нам відчувати себе в безпеці.

Повна версія

Гіпофізарний нанізм (низькорослість, карликовість) у дітей

Гіпофізарний нанізм (низькорослість, карликовість) у дітей - захворювання, що розвивається внаслідок недостатності секреції гормону зросту (соматотропного гормону).

Основний клінічний прояв цієї хвороби – патологічна затримка росту. Затримка росту при дефіциті гормону росту має пропорційний характер.

Повна версія

БРОНХІАЛЬНА АСТМА У ДИТИНІ

Бронхіальну астму можна віднести до серйозних неінфекційних захворювань. Згідно даним ВОЗ, у всьому світі на астму хворіють більше 339 млн. людей. Це найбільш розповсюджене хронічне захворювання серед дітей. 

Бронхіальна астма – це гетерогенне захворювання, що характеризується хронічним запаленням дихальних шляхів; для розвитку захворювання необхідна спадкова схильність.

Повна версія

В якому віці пора показати дитину логопеду?

Багато батьків думають, що показати дитину логопеду треба,коли дитина досягне шестирічного віку та будуть йти до школи, або, коли немає звуку {Р}.

Але чим раніше дитина буде оглянута логопедом або вчителем-дефектологом,тим більша вірогідність виправлення мовлення. 

Більшість порушень мовлення мають органічну основу.

Повна версія

14 ЛЮТОГО – ДЕНЬ ПОІНФОРМОВАНОСТІ ПРО ПОРОКИ СЕРЦЯ

Щороку 14 лютого весь світ відзначає день поінформованості про вади серця.

Вади серця – це група захворювань, які викликані структурними порушеннями відділів серця, його стінок та клапанів. Принципово вони поділяються на набуті та вроджені вади.

Повна версія

День донора

Щорічно 14 червня країни світу відзначають Всесвітній день донора крові. Це подяка добровільним неоплачуваним донорам за їхній благородний вчинок та порятунок життя людей

Донор может подарувати ще один день народження, ще одну ніч під зірками, ще одне побачення, ще одну
хвилину сміху, ще одну розмову, ще один шанс ...

Повна версія

Запрошуємо стати донором для дітей з гематологічного відділення Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні

В гематологічному відділенні і відділення інтенсивної терапії Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні є дефіцит донорської крові. 

Повна версія

Міжнародний день боротьби з епілепсією

Епілепсія — довготривалий неврологічний розлад, основним проявом якого є відносно регулярні судомні напади по всьому тілу або в певній його частині. Усі люди з епілептичним синдромом мають епілептичні напади, проте не всі, хто мають такі напади, отримують діагноз “епілепсія”. Наприклад, у немовлят можуть траплятися епілептичні напади під час високої температури.

Повна версія

Коли дитині необхідна консультація онколога?

ЗЛОЯКІСНЕ НОВОУТВОРЕННЯ — різновид пухлинних утворень, який відрізняється низьким диференціюванням складників-клітин, швидким ростом з інфільтрацією оточуючих тканин та наявністю метастазування.

Повна версія

Дитячий масаж

Масаж – це одна з мануальних технік, скупчень прийомів механічного та рефлекторного впливу, на тканини та органи у вигляді розтирання, розминання, надавлювання, вібрації, які безпосередньо проводяться на поверхні тіла людини, як руками так і спеціальними апаратами, з ціллю досягнення лікувального або профілактичного ефекту.

Повна версія
Top