У Запорізькому обласному центрі медико-соціальної реабілітації проводиться сучасний метод успішного лікування спастичних форм дитячого церебрального паралічу - ботулінотерапія.

Надмірне напруження м'язів уповільнює руховий розвиток дитини і формує у нього неправильні схеми рухів. Ботулінотерапія  - це процедура, яку проводять дітям з ДЦП  з надмірною напругою (спастичністю) м'язів. Ботулотоксин діє на рівні взаємодії нервового закінчення і м'язів, перешкоджаючи проходженню нервового імпульсу, що напружує м'яз. Це зменшує формування спастичності. В Україні ботулотоксин включений в стандарт лікування ДЦП. Його застосування можливе з 2 років. Чим раніше починається ботулінотерапія, тим ефективніше відбувається подальша реабілітація.

Як проводиться лікування?
Після огляду пацієнта і визначення наявності показань і протипоказань до терапії, лікар обирає точки, в які буде вводити ліки. Ін'єкції можуть проводитися тільки в литкові м'язи - тоді вони називаються однорівневими, або в кілька груп м'язів ніг і рук - тоді вони називаються багаторівневі. Доза препарату і кількість ін'єкцій залежать від ваги пацієнта і обраної лікарем схеми введення. Ін'єкції дітям в центрі проводяться без седації, голками малого діаметра. На момент їх проведення у дитини не повинно бути гострих захворювань, шкіра у місцях ін'єкцій повинна бути без ознак запалення.Батьки дітей зі спастичною формою ДЦП, у яких офіційно оформлена інвалідність, мають можливість отримувати препарат ботуліничного токсину за бюджетні кошти.

Отже, в Центрі вас чекають наступні дії: 
1. Консультація лікаря.
2. Роз'яснення показань і протипоказань до проведення лікування у вашої дитини.
3. Підписання згоди на терапію.
4. Розрахунок лікарем дози препарату за обраними точкам.
5. Підготовка препарату для ін'єкцій.
6. Введення препарату (при цьому Ви будете перебувати з дитиною).
Після процедури у дитини може спостерігатися поява невеликих синячків в місцях ін'єкцій, підвищення температури тіла до 37-37.5.

Яких результатів чекати від лікування?
Результат введення препарату - розслаблення м'язів - зазвичай спостерігається через 1-2 тижні після його використання. Найбільш яскравим є приклад, коли дитина, що ходив «на носочках», опускається при ходьбі на п'яту. Необхідно розуміти, що після розслаблення спастичних м'язів дитині важче слідувати своєму виробленому стереотипу рухів, і в перші дні він може стати більш нестійким, гірше повзати і сідати. Протягом 1-2 тижнів після проведення ін'єкцій необхідно почати комплекс реабілітаційних заходів - масаж, кінезіотерапію, продовжити застосування ортопедичних пристосувань. У період дії препарату необхідно сформувати нову, правильну схему рухів у дитини, яка зможе зберегтися і після закінчення дії препарату.

Від чого необхідно утриматися після ін'єкцій?
Протягом 2-3 днів потрібно утриматися від прийняття гарячих ванн, сауни, не виконувати парафінові аплікації. Також не слід застосовувати препарати, що володіють нейротоксичним ефектом (наприклад, таку групу антибіотиків, як аміноглікозиди).

Як часто потрібно буде повторювати ін'єкції?
Зазвичай дію препарату зберігається 4-6 місяців - тобто 2-3 рази на рік. Залежність від ботулотоксину не формується.

Які цілі проведення лікування ботулотоксином типу А?
Це зниження м'язового тонусу, придбання нових рухових навичок, профілактика формування контрактур, можливість «відсунути» на більш пізній вік проведення ортопедичних операцій. У разі важкого ураження рухової сфери періодичне введення препарату призведе до зниження м'язового тонусу, зменшення болю і полегшення догляду за дитиною.Запрошуємо дітей Запоріжжя та області на лікування ботулотоксином до Центру медико-соціальної реабілітації КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР Довідки за телефоном: (061) 222-21-52, 066-704-33-36

Матеріал підготувала лікарка - невролог дитячий, лікарка ФРМ Центру медико-соціальної реабілітації КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР -  Спільник Маргарита Сергіївна.

Top