Міжнародний день боротьби з епілепсією

Епілепсія — довготривалий неврологічний розлад, основним проявом якого є відносно регулярні судомні напади по всьому тілу або в певній його частині. Усі люди з епілептичним синдромом мають епілептичні напади, проте не всі, хто мають такі напади, отримують діагноз “епілепсія”. Наприклад, у немовлят можуть траплятися епілептичні напади під час високої температури.

Кілька порад для людей з епілептичним синдромом:

• Розкажіть своїм друзям та близьким про те, що у вас епілепсія, якщо ви досі цього не ��робили. Так вони зможуть дізнатися про правила надання першої допомоги та власне допомогти вам, коли у вас наступного разу буде напад. Знати про епілепсію близької людини означає завжди думати на крок в��еред, аби припустити ситуацію та планувати свої дії.
• Не думайте про те, що після зізнання про захворювання від вас відвернуться. Часто негативна реакція на звістку про епілепсію пов’язана із браком інформації. Людина, яка не знає нічого про епілепсію, думатиме, що це — інфекційне захворювання, прокльон (“чорна хвороба”, зокрема) або, навпаки, божа мітка.
• Розповідайте про епілепсію, її природу, різновиди та способи перебігу. Пояснюйте, посилайтеся на дослідження та відповідайте на всі питання ваших близьких. Лише так ви можете зруйнувати міфи, що сформувалися навколо них
• Зважайте на те, як ви живете. Є речі, які провокують напад епілепсії. Найбільш поширеним чинником є яскраве та миготливе світло у випадку світлочутливої рефлексії. Саме тому на концертах та інших масових заходах часто попереджають, аби люди з епілепсією зважали на тригери судомних нападів. 
• Викликати напад епілепсії може звичайний галас, читання або стрес. Відвідайте лікаря-невролога, аби провести необхідні аналізи, встановити тип епілепсії, обрати протокол лікування та контролювати свою взаємодію з чинниками епілептичних нападів.

Кілька порад для близьких людей з епілепсією:

• Стигматизація, засоромлення, ігнорування та дискримінація людей з епілепсією — це не вихід. Подякуйте вашому другу/партнеру/родичу за те, що довірив вам таку інформацію та будьте свідомі того, що також він довіряє вам і власну безпеку під час нападу.
• Оскільки епілепсія — системне захворювання, до неї потрібен такий же підхід. Не варто гіперопікати людину з епілепсією, проте майте на увазі, що деякі речі можуть бути тригерами епілептичних нападів.  Наприклад, ви можете слідкувати за тим, аби все було гаразд, коли ви плаваєте у морі/річці або займаєтеся спортом — там ризик пошкодитися під час нападу вищий, ніж на вулиці або вдома.
• Повторіть правила надання першої допомоги при нападі епілепсії. Просто повторіть, нехай ви і впевнені, що напад ніколи не станеться у вашій присутності. Ця інформація відкладеться у вашій пам’яті та зрине на поверхню тоді, коли буде життєво необхідна.

Правила надання першої допомоги при нападі епілепсії

Незалежно від причини приступів варто дотримуватися таких рекомендацій:

*переконатися у відсутності небезпеки;
*надавати домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним;не намагатися насильно стримувати судомні рухи постраждалого;
*вкласти постраждалого на рівну поверхню, підкласти під його голову м’які речі з метою попередження травм голови;
*розстібнути одяг постраждалого;
*повернути постраждалого на бік для запобігання потраплянню до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;не слід розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів;
*не потрібно силоміць вливати рідину та будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;
*після припинення судом оглянути постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання. За відсутності дихання розпочати серцево-легеневу реанімацію;
*викликати за номером 103 бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
*за погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Top