Клишоногість — це складна, вроджена деформація стопи, яка може обмежувати рухливість людини  Це захворювання опорно-рухового апарату. займає перше місце серед інших вроджених вад опорно-рухової системи.

Що таке клишоногість?
Це викривлення стопи, за якого хворий спирається не на підошву, а на зовнішній край стопи. Що ж до внутрішнього краю, то він припіднятий та повернутий угору, утворюючи виражену ввігнутість.
Клишоногість у дитини можливо помітити навіть коли він знаходиться в череві матері. Якщо у близьких родичів дитини діагностовано клишоногість або інші ортопедичні патології, то дитина в групі ризику. Чому виникає вроджена патологія? 
Лікарі виділяють декілька можливих причин: генетичні проблеми, Механічні впливи – вроджена клишоногість може розвиватися при здавлюванні матки, здійснення тиску на плідє. Різні патології в розвитку плода – авітаміноз у матері, порушення в розвитку м’язово – зв’язкового апарата плода. Якщо у пологовому будинку лікарі не звернули увагу, батьки самі можуть запідозрити наявність проблеми, якщо: стопа товста та коротка з глибокою поперечною складкою;    п’ята повернута всередину (варусна деформація);    стопа вигнута в напрямку підошви (еквінус);    слабкі м’язи гомілки;    різна довжина кінцівок (укорочення ноги);    верхній край стопи дивиться вгору, а сама вона вивернута всередину;    пальці загнуті всередину.Лікарі ортопедічно-травматологічного відділення володіють методикою лікування клишоногості за методом Понсеті.  
Метод Понсеті — це найкращий вибір
Ця терапія коректує позицію ноги повільно і м’яко, завдяки чому нога дитини добре функціонує без болю і знаходиться у фізіологічному положенні. Це консервативний та маніпулятивний метод, який використовується у всьому світі для корекції клишоногості. Цей метод став золотим стандартом у лікуванні клишоногості в порівнянні з іншими втручаннями. Терапію можна починати через 7–10 днів після народження.Ідеальний час для початку терапії – 2 тижні після народження.
Етапи лікування по методу Понсеті:Гіпсування - Головна концепція методу- малоінвазивне багатоетапне гіпсування , яке за рахунок кропітливого консервативного підходу вже з перших етапів дає чудовий результат.  Тенотомія - це нескладна процедура, яка, зазвичай, виконується   під загальним знеболенням. Вона потрібна більшості дітей, оскільки Ахіллове сухожилля коротке, щільне і підтягує п’яту доверху. Якщо це не буде виправлено, дитина буде ходити на пальчиках. Після тенотомії виконується останнє гіпсування строком на три тижні. Впродовж цього часу сухожилля перебувають у подовженому стані, а стопа може бути легко зігнута до передньої частини ноги (dorsiflexion). Ортезування - Наступним етапом буде зміна гіпсових пов’язок  на спеціалізоване взуття для реабілітації стоп дитини. Кваліфіковані лікарі ортопеди –травматологи нашої лікарні наголошують що потрібно своєчасно звертатися за консультацією, відвідувати профілактичні огляди за для виключення цієї патології, й не займатися самолікуванням, адже можна просто згаяти цінний час. 
Матеріал підготувала завідувачка ортопедо-травматологічного відділення НКП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР -  Кухтина Світлана Анатоліївна

Top