Коли дитині необхідна консультація онколога?

ЗЛОЯКІСНЕ НОВОУТВОРЕННЯ — різновид пухлинних  утворень, який відрізняється низьким диференціюванням складників-клітин,  швидким ростом з інфільтрацією оточуючих тканин та наявністю метастазування.

Незважаючи на накопичений до теперішнього часу значний масив знань, етіологія  злоякісних новоутворень ще недостатньо вивчена. Дитячі онкологічні захворювання відрізняються від дорослих, в першу чергу, видами пухлин.

Найчастішими злоякісними новоутвореннями у дітей вважаються наступні:

·       лейкемія (рак крові);
·       пухлини головного мозку та нервової системи;
·       лімфоми (новоутворення лімфатичної системи);
·       остеосаркома та саркома Юїнга (пухлини кісток скелету);
·       пухлини нирок;
·       пухлини сполучної тканини.

Інші види онкологічних захворювань у дітей зустрічаються значно рідше.

Незважаючи на те, що за останні 20 років рівень смертності від раку знизився  майже на 80 відсотків, він, як і раніше, залишається однією з основних причин дитячої смертності. Причиною цих невтішних статистичних даних є те, що близько 55% нововиявлених випадків онкозахворювань у дітей - це хвороба на III-IV стадіях.

Беззаперечним є твердження: «Що раніше діагностовано онкологічне захворювання та розпочато лікування, то
більші шанси на успіх». Отже запорука вчасного виявлення цієї патології – уважність та пильність батьків до скарг свого малюка, адже саме вони першими помічають ті «дзвіночки», що і можуть врятувати життя дитині.

Дитяча онкологія  на перших стадіях,  на жаль, не має специфічних ознак. Проте, починаючи з перших місяців життя дитини на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати наступні зміни:

- зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість дитини;
- біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітині, кістках, суглобах, животі;
- поява збільшених лімфатичних вузлів, або будь яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини;
- лихоманка без ознак інфекційної патології;
- схильність до кровотеч, немотивована поява «синців»;
- неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку.
- при пальпації наявність пухлинного новоутворення.
- наявність збільшуючихся у розмірах новоутворень шкіри.

При виявленні у своєї дитини двох, чи більше з вищезазначених скарг, необхідно не гаючи дорогоцінного часу, звернутись до лікаря-педіатра або лікаря-онколога. Проте не варто вдаватись до канцерофобії (нав’язливого страху захворювань злоякісними новоутвореннями), адже ці ознаки є проявами ��акож і великої кількості інших педіатричних захворювань.

При виявленні у своєї дитини двох, чи більше з вищезазначених скарг, необхідно не гаючи дорогоцінного часу, звернутись до лікаря-педіатра або лікаря-онколога. Проте не варто вдаватись до канцерофобії (нав’язливого страху захворювань злоякісними новоутвореннями), адже ці ознаки є проявами також і великої кількості інших педіатричних захворювань.

Лікування онкохворих дітей залежить від форми захворювання та від стадії. На даному етапі розвитку дитяча онкологія – одна з найпрогресивніших галузей медицини, всі заходи базуються на протокольній медицині і переважно включають в себе три компоненти:

·       хіміотерапевтичне лікування,
·       променева терапія,
·       хірургічні втручання з видалення пухлин та трасплантація гемопоетичних стовбуровиїх клітин.

Спеціалізована медична допомога дітям з онкопатологією Запоріжжя та Запорізької області проводиться у Запорізькій обласний клінічної дитячій лікарні у гематологічному відділені та відділені  загальної хірургії, де функціонують  онкологічні ліжка.

Матеріал підготував Моргун Віктор Володимирович, кандидат медичних наук,  лікар онколог-хірург відділення загальної хірургії, гематологічного відділення та поліклініки Запорізької обласної клінічної дитячій лікарні

Top