Дитячий сурдолог Запоріжжя

Дитячий сурдолог

Сурдолог – це кваліфікований фахівець у галузі сурдології. Він визначає ступінь втрати слуху та вестибулярних порушень, встановлює остаточний діагноз. А також дає рекомендації ЛОР – спеціалістам лікувально-профілактичних установ, які направили пацієнта.

Сурдологія – це спеціалізований розділ отоларингології, що вивчає слух, його порушення та способи відновлення, включаючи слухопротезування. Вона займається вивченням причин виникнення та способів прояву різних форм глухоти та приглухуватості. Розробляє нові методи діагностики, а також займається лікуванням та профілактикою.

Симптоми та ознаки порушення слуху

При тяжкій втраті слуху дитина грудного та молодшого віку може не реагувати на звуки. Мати затримку мови або утруднене розуміння мови. При помірній втраті слуху діти можуть періодично не зважати на людей, які до них звертаються. Іноді здається, що діти добре чують у певних умовах, але в інших умовах – зазнають труднощів. Наприклад, через те, що фоновий шум у класі може зробити мову важко розбірливою, дитина може мати проблеми зі слухом лише у школі. Якщо порушення не було розпізнано та вилікувано, воно може серйозно погіршити розуміння мови та мовленнєвий розвиток. Це порушення може призвести до неуспішності в школі, передражнювання однолітками, соціальної ізоляції та емоційних труднощів.

Коли треба звертатися до лікаря сурдолога?

Чим раніше у дитини буде виявлено порушення слуху, тим більше вад у розвитку можливо запобігти. Тому до лікаря сурдолога потрібно звертатися у таких випадках:

  • дитина не реагує на звуки, не розмовляє чи розмовляє гірше за однолітків, не вимовляє звуків, пропускає закінчення слів
  • коли малюк чує розмову, але не може зрозуміти, про що йдеться, часто перепитує, голосно говорить, голосно включає мультики, відчуває труднощі при телефонній розмові
  • ураження слуху внаслідок тяжкого перебігу вагітності, недоношеність, перенесення запальних процесів (отит), токсичної дії, травми, спадкової патології, аномалії розвитку вуха

Діагностика порушень слуху

Методи діагностики порушень слуху у сучасній сурдології поділяються на суб’єктивні та об’єктивні. Найпоширенішим суб’єктивним методом сурдологічної діагностики вважається аудіометрія. За допомогою аудіометричного дослідження лікар-сурдолог визнає чутливість органів слуху до звуків різних частот. Недоліком аудіометричних досліджень являється те, що їх неможливо здійснювати по підношуванню до немовлят. Тому до немовлят, та малюків, в разі потреби застосовуються об’єктивні методи аудіологічного дослідження. Об’єктивна діагностика полягає в фіксації електросигналів різних елементів системи слуху у відповідь на вплив звукових стимулів.

Лікування порушень слуху

У разі коли втрата слуху є незворотною, може використовуватись слуховий апарат. Вони доступні для дітей як грудного, так і молодшого віку. Якщо втрата слуху легка або помірна, можуть бути використані навушники або слуховий апарат. У класі може бути використана слухова система FM. В процесі застосування слухової FM системи вчитель говорить у мікрофон, який посилає сигнал у слуховий апарат у неушкодженому вусі. У разі глибокої втрати слуху, при якій застосування слухового апарату є неефективним, може знадобитися кохлеарний імплант. Дітям також може знадобитися терапія підтримки мовного розвитку, наприклад, навчання візуально орієнтованій мові жестів.

При виявленні порушень слуху у дітей слід звернутись до сурдологічного кабінету Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні. Щоб виявити проблеми зі слухом, необхідно спеціальне діагностичне обладнання. А також спеціаліст, який має кваліфікацію розшифровувати результати обстеження та надати відповідну слухову допомогу. Таким фахівцем і є лікар-сурдолог, саме до нього слід звернутися.