
Дитячий алерголог
Дитячий алерголог займається діагностикою, лікуванням та профілактикою алергічних захворювань, а також станів, пов’язаних зі зниженням імунітету малюка.
Від різних проявів алергії страждає, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), п’ята частина населення нашої планети, значна частина з яких, діти. З року в рік відзначається зростання захворюваності на різні форми алергії. З’являється дедалі більше нових алергенів, які провокують розвиток тих чи інших захворювань.
Симптоми алергічних захворювань
Прояв алергічних реакцій у дитячому організмі може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Тому важливо звернутися до фахівця при перших симптомах, які можуть проявлятися у малюків вже на першому році життя. Серед найперших ознак, які мають насторожити батьків:
- почервоніння на шкірі
- сухість шкіри
- постійний нежить
- закладеність носа
- тривалий кашель, що не піддається лікуванню
Не варто сподіватися, що все пройде само собою. Потрібно якомога раніше встановити точний діагноз та розпочати лікування.
Діагностика алергічних захворювань
Лікар-алерголог при діагностиці алергії у дитини проводить опитування та збір анамнезу, а також лабораторні тести крові на концентрацію антитіл. Але слід пам’ятати, що ознаки алергії в результатах таких досліджень виявляться тільки в тому випадку, якщо дитина вже стикалася з одним з алергенів, навіть якщо вона має генетичну схильність до такого типу алергії. Для діагностики алергічних захворювань використовують різні види алерготестів.
Група тестів in vivo – проводиться за безпосередньої участі пацієнта:
- дослідження кон’юнктиви (препарат міститься між очним яблуком та віком)
- під’язичний тест (препарат вкладається під язик)
- проби слизової носа (алерген вводиться у слизову)
- шкірні проби (на шкірі робиться подряпина або невеликий прокол, через який вводиться алерген)
- аналіз крові на специфічні імуноглобуліни Е – ІФА (імуноферментний аналіз)
Лікування алергічних захворювань
На сьогодення використовуються різні методи лікування алергічних захворювань, серед яких:
- елімінація алергенів або зменшення контакту з причинно-значущим алергеном. Є першим та необхідним кроком у лікуванні алергії
- при підтвердженій реакції до респіраторних алергенів навчання батьків правилам ведення гіпоалергенного побуту, способів обмежити контакт із пилковими, грибковими алергенами
- при підтвердженій харчовій алергії призначається лікувальна дієта елімінації дитині або матері (якщо дитина на грудному вигодовуванні) з виключенням причинного продукту терміном на 6-18 місяців (залежно від ступеня тяжкості захворювання) з подальшою спробою введення після повторного алергологічного обстеження
Базова (підтримуюча) терапія, спрямована на придушення алергічного запалення, профілактику розвитку загострень у майбутньому. Лікар-алерголог проводити навчання за такими напрямами:
- догляд за шкірою при атопічному дерматиті, грамотному використанні місцевих протизапальних препаратів при загостренні захворювання та в період ремісії (за потреби)
- техніка інгаляції аерозольних лікарських засобів при захворюваннях легень
- техніка пікфлоуметрії, ведення графіка пікфлоуметрії з метою оцінки контролю бронхіальної астми, раннього виявлення загострення
- тактика під час загострення бронхіальної астми за допомогою складеного індивідуального письмового плану дій
- тактика при розвитку анафілаксії (важкої системної алергічної реакції), правильному набору дози лікарських засобів та їх введенню
Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) – передбачає регулярне введення в організм наростаючих доз причинного алергену з метою формування стійкості до них у дитини в майбутньому. Результатом такої терапії може стати багаторічна ремісія захворювання або повне лікування алергії.
Якісне лікування дітей Запоріжжя та Запорізької області від усіляких проявів алергії здійснюється у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні під наглядом кваліфікованих фахівців.