Розлади аутистичного спектра (РАС). Що це?

Розлади аутистичного спектра (РАС) – це група розладів психологічного розвитку, які обумовлені специфічністю будови та функціонування центральної нервової системи та об’єднані спільними характеристиками: труднощами у соціальній взаємодії, комунікації, стереотипністю поведінки та інтересів. Поняття спектру підк��еслює, що діти з РАС можуть дуже відрізнятися один від одного за розвитком та поведі��кою.

Перші ознаки РАС можна помітити у дитини в ранньому віці у віці - від 1-го до 3-х років але часто і буває так, що до двох-трьох років діти розвиваються згідно з нормою, а потім відбувається регрес, після якого вони втрачають раніше набуті навички.

На що слід звернути увагу батькам:

* Дитина рідко встановлює зоровий контакт або ж встановлює його в незвичний спосіб.
* Не реагує на прості вказівки, на звертання до неї, хоча її поведінка в інших ситуаціях свідчить про те, що у дитини немає проблем зі слухом.
* Виявляє значно менше цікавості до навколишнього світу, ніж від неї сподіваються - переважно бавиться сама, не виявляє зацікавлення до гри з однолітками.
* Не наслідує ігри інших дітей, поведінки батьків.
* Розвиток мовлення дитини не відповідає її вікові або дитина починала говорити, а потім перестала.
* Механічно повторює почуті слова, наприклад, висловлювання з реклами та мультфільмів.
* У спілкуванні не використовує ні жестів, ні міміки.
* Повторює у відповідь останні слова, з якими до неї звертаються.
* Надмірно боїться різких звуків, часто затуляє при цьому долонями очі, вуха.
* Має стереотипні рухи, наприклад, клацає пальцями, крутить головою, погойдується.
* Дитину важко зупинити в її повторюванні стереотипних дій (наприклад, їй подобається крутитися на місці, або ж вона захоплюється предметами, що крутяться) чи фраз, відвернути її увагу на щось інше.
* Протестує проти змін у середовищі довкола неї чи в способі життя (наприклад, проти зміни меблів у помешканні чи зміни маршруту, яким ходить у садочок).
* Надмірно захоплюється числами, датами, поодинокими предметами, однією темою.
* Має обмежене коло уподобань, наприклад, бавиться лише одним (часто незвичним) предметом, часто і багаторазово складає в ряд свої іграшки.
* Прив’язується до незвичних речей, любить бавитися стрічками, камінцями, паличками чи волоссям і т.п.

Вище наведені найбільш типові симптоми розладів спектру аутизму. Утім, їх наявність не обов’язково означає діагноз аутизму у дитини, ці симптоми можуть бути обумовлені іншими розладами чи можуть бути частиною нормального розвитку. Наявність РАС  можуть встановити лише фахівці (дитячі психіатри) на основі ретельного обстеження.

Шановні батьки, будь ласка, звертайтеся за професійною допомогою!

Матеріал підготувала Наталія Володимирівна Лапа, психіатр дитячий центра медико-соціальної реабілітації та консультативної поліклініки НКП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР.

Top